Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci - spotkanie z Policją

Data: 2018-02-15 • Kategoria: Ogólne informacje

15 lutego 2018 r. uczniowie wszystkich klas spotkali się z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, Panią Katarzyną Grzechnik oraz Panem Arkadiuszem Chmielem.

Przez cały rok w naszej placówce realizujmy tematy związane z bezpieczeństwem w sieci oraz cyberprzemocą w ramach udziału w Projekcie Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa i właśnie temu zagadnieniu poświęcono prelekcję.

Problem cyberprzemocy staje się zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i dotyka zarówno osoby dorosłe jak i grupę dzieci i młodzieży. Celem naszych działań jest uświadomienie uczniom i rodzicom zagrożeń związanych z korzystaniem z technologii komunikacyjnych a także wyuczenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Policjanci na początku spotkania przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedzieli o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko, cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw.

Funkcjonariusze radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Podkreślali, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Marta Tetwejer

Olga Sepełowska

Wiesława Wiśniewska