Cyberprzemoc - Spotkanie z policją

Data: 2017-01-26 • Kategoria: Ogólne informacje

Cyberprzemoc - Spotkanie z policją

Stop cyberprzemocy – bezpieczeństwo w sieci

W ramach działań profilaktycznych realizowanych przez placówkę 26 stycznia 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów PGS oraz PSSPdP z funkcjonariuszami Policji: Panią Renatą Zdunek – sierżantem sztabowym Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku oraz panem Arkadiuszem Chmielem aspirantem Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Policjanci starali się uświadomić młodzieży, że Internet, który jest olbrzymim dobrodziejstwem naszych czasów, niesie ze sobą liczne zagrożenia. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób.

Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk.

Asp. Arkadiusz Chmiel ostrzegał uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Policjant wskazywał młodzieży jak bardzo ważne jest to, aby nie ufać osobom obcym poznanym na portalach społecznościowych m.in. na tak popularnym wśród młodzieży portalu - Facebook. Tłumaczył i wyjaśniał, dlaczego nie wolno mówić zbyt wiele o sobie, o sprawach dotyczących swojego życia prywatnego oraz życia swojej rodziny.

Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Funkcjonariusz podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej „Cyberprzemoc” oraz dwa filmy „Cyberprzemocy. Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj.” „Stop Cyberprzemocy”. Na zakończenie mogły uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Wizyta przedstawicieli Policji w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażone są w wirtualnym świecie.

Spotkanie zorganizowali:

Hanna Orłowska

Marta Tetwejer

Olga Sepełowska

Wiesława Wiśniewska

Anna Szczesna