PREORIENTACJA ZAWODOWA

Data: 2018-01-31 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 30 stycznia zakończył się cykl spotkań uczniów klasy IIIa PSSPdP w Bibliotece Pedagogicznej w Pułtusku związanych z poznawaniem różnych zawodów.

Główne cele tych spotkań to:

  • zapoznanie uczniów z różnymi zawodami oraz rynkiem pracy,
  • przygotowanie uczniów do poruszania się po tym rynku,
  • przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego,
  • kształtowanie umiejętności związanych z poszukiwaniem pracy,
  • zapewnienie uczniom dostępu do różnych źródeł informacji i opanowanie umiejętności korzystania z nich,

Pani Dorota Karkowska bibliotekarka w BP w porozumieniu z wychowawcą klasy p. Mariolą Żebrowską przygotowała wiele pokazów związanych z różnymi zawodami i szczegółowo je zaprezentowała.

Pierwszy blok tematyczny był związany z lasem, uczestnicy spotkania poznali następujące zawody związane z tą tematyką: gajowy, leśniczy, snycerz, stolarz, cieśla. Realizując ten blok tematyczny uczniowie poznali budowę lasu oraz korzyści z niego płynące. Zdobyli wiedzę, w jaki sposób można wykorzystać dary lasu w przemyśle drzewnym, spożywczym, farmakologicznym. Dowiedzieli się jak można wzbogacić własne gospodarstwo domowe zasilając je zabranymi grzybami i jagodami.

Następne spotkania były związane z poznaniem innych zawodów w tym: zegarmistrza, krawcowej, dostawców oraz ludzi pracujących w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, rolnego i maszynowego.

Uczniowie wzbogacali swoją wiedzę z wykorzystaniem TIK. Każdy uczeń miał indywidualnie dostosowane stanowisko komputerowe oraz dobrane do indywidualnych umiejętności programy, krzyżówki, rebusy, układanki związane z poznawaniem szczegółowej wiedzy na temat omawianych zawodów oraz pełnionych ról społecznych związanych z przynależnością do określonej grupy: rolnicy, robotnicy, inteligencja.

Ta forma spotkań przez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej przyczyniła się do stymulacji rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego uczestników spotkania. Uczniowie klasy III a bardzo chętnie korzystali z tych zajęć.

Dziękujemy Pani Dorocie Karkowskiej za miły i ciepły stosunek do naszych uczniów, który przyczynił się do poprawienia komunikacji uczestników z osobami ze środowiska lokalnego.

Mariola Żebrowska