Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Data: 2017-05-26 • Kategoria: Uroczystości, imprezy szkolne

W związku z przystąpieniem naszych szkół (Publicznego Gimnazjum Specjalnego oraz Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy) do ogólnopolskiego projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, 26 maja odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.To wydarzenie edukacyjno-informacyjne prowadzone zostało przez Edukatora Bezpieczeństwa Cyfrowego p. Dariusza Wojtalę.

Dzień rozpoczął się o godz. 10.00 od spotkania inauguracyjnego dla całej społeczności uczniowskiej (uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły) w świetlicy szkolnej, gdzie edukator programu omówił główne założenia oraz cele projektu, przedstawił także plan uroczystości SDBC. W trakcie apelu został zaprezentowany film o wybranych trzech zagrożeniach cyfrowych przygotowanych w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl - była tu mowa o wyłudzeniu pieniędzy po podaniu danych karty płatniczej, o wrzucaniu do sieci przerobionych zdjęć oraz o porwaniu, jako konsekwencji spotkania z osobą poznaną przez Internet.

Na kolejnych czterech jednostkach lekcyjnych odbyły się warsztaty edukacyjne z wybranymi klasami. Tematykę warsztatów edukator przystosował do wieku uczniów a także indywidualnych potrzeb psychofizycznych, predyspozycji i możliwości każdego z uczniów. Uczniowie pracowali metodami aktywnymi, sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując quizy. Na każdym warsztacie pokazywany był film związany z jego tematyką.

Pierwszy warsztat dotyczył Bezpieczeństwa w sieci”. Uczniowie, w oparciu o historie przedstawiające zagrożenia wynikające z konktaku z innymi osobami poprzez Internet, stworzyli poster z informacją, co można a czego nie powinno się robić. W drugiej części zajęć uczniowie dowiedzieli się jak tworzyć silne hasło, bezpieczny login.

Tematem drugiego warsztatu był „Seksting i granice prywatności”. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, jakie są powody wysyłania intymnych zdjęć, jakie są przyczyny ich publikacji oraz jakie może to nieść konsekwencje takich zachowań.

Hasłem kolejnych warsztatów było „Przeciwdziałanie Cyberprzemocy wśród uczniów”. Założeniem warsztatów było uzmysłowienie uczniom, w jaki sposób działają mechanizmy przemocy rówieśniczej i negatywnego etykietowania. Uczniowie zastanawiali się, jakie różne formy może mieć przemoc w sieci oraz jak jej skutecznie przeciwdziałać.

Ostatnie warsztaty zostały przeprowadzone na temat „Wiarygodność w sieci”. Celem zajęć było wykształcenie u uczniów świadomości, że nie należy ufać wszystkim treściom zawartym w Internecie. Edukator przypominał gimnazjalistom, aby wszystkie treści zawarte w Sieci sprawdzić pod kątem wiarygodności, aktualności i przydatności.

Po zajęciach z młodzieżą o godzinie 14.30 odbyło się spotkanie z Radą Pedagogiczną placówki na szkoleniu na temat: „Cyberzagrożenia i sposoby ich zapobiegania.” podczas którego Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń występujących wśród uczniów oraz sposoby ich zapobiegania, następnie wyświetlił film: „Homo Tabletis”, który zwraca uwagę na zagrożenia związane ze zbyt wczesnym i niekontrolowanym korzystaniem z urządzeń elektronicznych przez dzieci. Ponadto Edukator zaprezentował zasoby edukacyjne strony www.cyfrowobezpieczni.pl. W drugiej części spotkania wychowawcy klas otrzymali niezbędną wiedzę i materiały do przeprowadzenia szkoleń z rodzicami.

Ostatnim elementem SDBC było spotkanie Edukatora z Dyrekcją placówki a także ze szkolnymi mentorami projektu. Podczas spotkania Trener przekazał dyrekcji szkoły materiały dla rodziców i szkoły w formie broszur, plakatów, filmu dla rodziców i filmu dla uczniów.

Podsumowując wszystkie spotkania należy podkreślić duże zaangażowanie uczniów, ich aktywność na warsztatach edukacyjnych. Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego z pewnością zaktywizował uczniów i nauczycieli do poszerzania wiedzy w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

Szkolni mentorzy bezpieczeństwa cyfrowego:

Olga Sepełowska

Marta Tetwejer