Tydzień Bezpiecznego Internetu

Data: 2017-02-10 • Kategoria: Uroczystości, imprezy szkolne

W tym roku obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) przypadały na 7 lutego 2017 r. Kampania ta ma międzynarodowy charakter. Z tej okazji po raz piąty zaplanowaliśmy w naszej placówce szereg działań na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

W dniach od 06 do 10 lutego obchodziliśmy w naszej placówce Tydzień Bezpiecznego Internetu, który miał na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.Wszystkie inicjatywy realizowane były pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Postęp w rozwoju nowoczesnych technologii oprócz skutków pozytywnych wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami stają się coraz młodsi internauci. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że należy wyznaczyć czas na naukę i przyjemności, pamiętając przy tym, że to pierwsze jest zdecydowanie najważniejsze. Owszem, warto korzystać z dobrodziejstwa cywilizacji, jakim jest komputer i Internet, ale w rozsądny sposób, a przede wszystkim nie ograniczając przy tym, innych ważnych form aktywności.

Tydzień z Internetem rozpoczęliśmy od przygotowania przez każdą klasę plakatów przedstawiających zasady dobrego zachowania w sieci, wszystkie prace były bardzo ciekawe i twórcze. Na podstawie dostarczonych prac zespół ds. bezpieczeństwa cyfrowego opracował Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie.

Drugiego dnia rozpropagowano wśród rodziców ulotki informacyjne „10 porad dla Rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci" oraz wśród nauczycieli i uczniów materiały edukacyjne do zajęć.

Na zaproszenie pani Doroty Karkowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku grupa uczniów wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym „Poznaj Bezpieczny Internet.” Głównym celem zajęć było zapoznanie młodzieży z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci.Zajęcia miały formę pogadanki, uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski. Podczas zajęć młodzież poznała m.in. zasady bezpiecznego korzystania w sieci, czym jest Netykieta oraz jak zachować się w trudnych sytuacjach i kogo o nich informować.

W środę 8 lutego uczniowie PGS i PSSPdP uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczne zakupy online”, przeprowadzonych przez Powiatowego Rzecznika Konsumenta Panią Longinę Liszewską podczas których dowiedzieli się na co zwracać szczególną uwagę dokonując zakupów przez Internet, oraz otrzymali dekalog bezpiecznych zakupów. Uczniowie PSPS z okazji zbliżających się ferii uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Ferie z Sieciakami.pl – poznaj bezpieczny Internet.Pod okiem prowadzących uczestnicy zajęć wspólnie wykonywali zadania z quizu „SiecioMat Losujący” a także wzięli udział w grze planszowej „Misja Bezpieczny Internet”. W trakcie spotkania uczniowie nabywali nową wiedzę oraz przypomnieli sobie wcześniej poznane wiadomości.

Kolejnego dnia odbyła się projekcja filmów edukacyjnych, uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych mieli możliwość obejrzenia filmów z serii Krasnoludki 2.0. Filmy dotyczy kwestii bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii w zakresie rozsądnego i kulturalnego korzystania z portali społecznościowych, etykiety czyli zasad savoir vivre w sieci a także z bezpiecznego zawierania znajomości za pośrednictwem Internetu. Najstarsi uczniowie obejrzeli film fabularny pt. „Na zawsze”, którego fabuła dotyka kwestii zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z portali społecznościowych. Tego dnia w klasach uczniowie wykonywali również gazetki tematyczne.

Ostatniego dnia odbył się Apel podsumowujący wszystkie podejmowane inicjatywy, podczas którego uczniowie przygotowali dla uczestników spotkania scenkę rodzajową ,,Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie”, która miała na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problem uwodzenia dzieci w Internecie.

Następnie każda klasa od organizatorów przedsięwzięcia dostała za aktywny udział i zaangażowanie w zajęcia oraz całą kampanię podziękowania oraz wspólnie wypracowane Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie.

Na zakończenie apelu pani Dyrektor SOSW podziękowała organizatorom, i uczestnikom za udział w spotkaniu, przypominając iż z Internetu należy korzystać w sposób odpowiedzialny i przemyślany.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie w przedsięwzięcia organizowane w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu.

Tydzień Bezpiecznego Internetu przygotował zespól ds. bezpieczeństwa cyfrowego.