Uczniowie SOSW w podróży do przeszłości

Data: 2018-04-14 • Kategoria: Projekty unijne

Sobota, dnia 14 kwietnia 2018r. okazała się dla uczniów i nauczycieli SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku super okazją do prawdziwej podróży do przeszłości, a przede wszystkim inspirującym spotkaniem z historią oraz obrzędowością wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX wieku. Podróż ta odbyła się dzięki realizacji projektu pn.: ,,MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I RZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Miejscem spotkania z historią było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, jako usytuowany poza miastem skansen (ponad 60 ha), który tworzą drewniane zagrody chłopskie z regionu północno- zachodniego Mazowsza, zespół dworski, kościół, kaplica, kuźnia, olejarnia, wiatrak. Dawne budynki mieszkalne są wyposażone stosownie do miejsca pochodzenia i zamożności gospodarzy, bielone wapnem i kryte strzechą a także otoczone warzywnikami, sadami i ogródkami kwiatowymi. Prowadzone tu uprawy oraz hodowane zwierzęta (konie, owce, kozy, gęsi, kaczki, kury) uzupełniają wiejski krajobraz nadając mu naturalny wygląd. Cała architektura prezentuje budownictwo ludowe z drugiej połowy XIX wieku oraz ćwierćwiecza XX wieku. Uczestnicy wycieczki z ogromnym zainteresowaniem a nawet zadziwieniem oglądali i słuchali opowieści o życiu w dawnych czasach.
Po opowieściach super przewodników i zwiedzeniu skansenu uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli prezentację multimedialną „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”. Ponadto wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących wyrobu palm i pisanek wielkanocnych. Ogromną frajdę sprawił uczniom przejazd wozem w konie po terenie ekspozycji. Po tak fascynującej podróży wszyscy spotkali się przy ognisku a pieczona kiełbaska i swojski chlebek smakowały wybornie.

Uczniowie wraz z opiekunami serdecznie dziękują pracownikom Muzeum Wsi Mazowieckiej za przybliżenie historii odległego dla nas czasu. Dziękujemy również PTTK w Ciechanowie za zorganizowanie bezpiecznego przejazdu autokarem oraz przewodnikowi za opiekę podczas wycieczki i przekazane ciekawostki na trasie podróży.

Marek Pepłowski, Agnieszka Franczak, Ewa Kieszek, Barbara Komorowska, Jolanta Korytkowska, Teresa Kruszewska, Alicja Łukaszewicz, Wioletta Łątkowska, Alina Rutkowska, Mariola Żebrowska.