VI OŚRODKOWY MARATON PROFILAKTYKI

Data: 2019-05-27 • Kategoria: Ogólne informacje

W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku wychowawcy podejmują szereg działań mających na celu podniesienie poziomu świadomości odpowiedniego reagowania w różnorodnych sytuacjach życia codziennego. Jak co roku w związku ze zbliżającymi się wakacjami, kiedy dzieci i młodzież będą mieli czas wolny od nauki, w naszej Placówce zorganizowany został VI Ośrodkowy Maraton Profilaktyki. W ramach Maratonu odbyły się spotkania informacyjno- edukacyjne „Dobra impreza = bezpieczna impreza” oraz „Znajomości wirtualne = zagrożenia realne”. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 22 maja 2019r. a, organizatorów wspierał psycholog szkolny p. Joanna Gaweł i pedagog szkolny p. Joanna Czarnecka. Wychowankowie zostali podzieleni na dwie grupy, tak, aby przekazywane treści były dostosowane do wieku i poziomu psychofizycznego naszych podopiecznych. Zakres tematyczny spotkania „Dobra impreza = bezpieczna impreza” obejmował zagadnienia dotyczące: -odpowiedzialnego planowania i przygotowania się do udziału w różnego rodzajach spotkaniach towarzyskich tzn. właściwy wybór miejsca spędzenia czasu na zabawie oraz współtowarzyszy imprezy, powiadomienie rodziców/prawnych opiekunów o zamiarze uczestniczenia w imprezie, oraz uzyskanie ich zgody i akceptacji, zwrócenie uwagi na schludny wygląd zewnętrzny ( unikanie tworzenia własnego wizerunku o charakterze „wyzywającym”), zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy samochodem, zarówno w roli kierowcy jak i pasażera, a także w czasie drogi pokonywanej pieszo, rowerem, unikanie mało znanych dróg tzw. „na skróty”, stosowanie znaków odblaskowych, unikanie podróżowania z osobami pod wpływem alkoholu, środków odurzających oraz „na okazję” z nieznajomymi, zwracanie szczególnej uwagi na zagrożenie wynikające z umyślnego lub nieumyślnego zażycia środków psychoaktywnych ( narkotyki, dopalacze, „pigułka gwałtu”), kontrolowanie spożywanych posiłków i napojów, -odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia i życia własnego i innych uczestników tzn. powiadomienie odpowiednich służb porządkowych lub ratowniczych, zachowanie ostrożności i rozwagi w kontaktach z osobami agresywnymi lub będącymi pod wpływem środków odurzających, unikanie prób zażegnania ewentualnych konfliktów na własną rękę. Po części warsztatowej spotkania odbyła się projekcja filmów edukacyjnych oraz wspólna zabawa taneczna. Kolejne spotkanie Znajomości wirtualne = zagrożenia realne” odbyło się 27 maja 2019r., a organizatorów wspierał nauczyciel informatyki p. Olga Sepełowska.

Internet, jako cenne źródło informacji jest również „doskonałym miejscem” na zdobycie „nowych znajomości”. Można ich szukać na forach dyskusyjnych, portalach społecznościowych i randkowych z każdego miejsca na świecie i o dowolnej porze.

W trosce o bezpieczeństwo wychowanków postawiliśmy sobie za cel podniesienie poziomu świadomości, odpowiedzialności i konsekwencji wynikających, z niewłaściwego poruszania się w cyberprzestrzeni. Przestrzegamy naszych wychowanków, że nie każdy z „ładnym zdjęciem na portalu społecznościowym” i „zwracający na nas uwagę” ma wobec nas uczciwe zamiary. I może okazać się w rzeczywistości zupełnie inną osobą niż przedstawia się oraz wygląda tak jak na załączonym zdjęciu.

Pani Olga Sepełowska, przygotowywując się do spotkania przeprowadziła doświadczenie mające na celu sprawdzenie naszych wychowanków w praktyce jak respektują nasze wieloletnie ostrzeżenia. Doświadczenie to polegało na założeniu fikcyjnego konta na FB z fikcyjnym imieniem, była to nazwa postaci z bajki i jej zdjęcie i niestety i okazało się, że w ciągu godziny zaprosiło tą osobę 52 naszych wychowanków i niektórzy z nią korespondowali.

Pani Ola, założyła to konto nie po to, aby kontrolować naszych podopiecznych, ale aby ich przestrzec i uchronić przed konsekwencjami takich wirtualnych znajomości !!!.

Przedstawiła kampanię, która została przygotowana z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży pt.: „Dbaj o Fejs”. Ma ona na celu podnieść świadomość młodych użytkowników Internetu, ponieważ jest to jedna z grup najbardziej narażonych na niebezpieczeństwa związane z nowymi technologiami. Pni Olga zaprezentowała filmy edukacyjne „Zalogowana”, „Zdjęcie”, „Nie daj się =wykręć numer”, „Klikam z głową2”, „Światłowód”, „Zaproszenie”, „Uważaj, co udostępniasz”. Omówiła jak można unikać podobnych sytuacji i jak należy na nie reagować, jeżeli
coś się dzieje wbrew woli. Następnie rozdała ulotki z numerem telefonu konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Organizatorzy spotkania zwrócili również szczególną uwagę na:

- niebezpieczne zjawisko tzw. groomingu czyli uwodzenia dzieci w Internecie, umiejętność reagowania w trudnych sytuacjach, szukania pomocy i porady, a także dotrzymywania znajomości z rówieśnikami w realnej rzeczywistości, wartościowego spędzania czasu wolnego, w oparciu o wspólne zainteresowania i pasje. Apelujemy do wszystkich młodych ludzi o rozsądek, rozwagę i odpowiedzialność, aby nic nie zburzyło Waszego dążenia do realizacji ważnych życiowych celów.

Organizatorzy:
Monika Górska, Alina Rutkowska, Wioletta Łątkowska, Agnieszka Franczak, Mariola Męczyńska, Jolanta Korytkowska, Izabela Rolińska, Marek Pepłowski, Paweł Rembecki