W mazowieckim kręgu tańca

Data: 2017-10-07 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

Grupa uczniów naszego Ośrodka w dniach 02-06 października 2017 uczestniczyła w warsztatach tanecznych pn. „W mazowieckim kręgu tańca”, współfinansowanym przez Województwo Mazowieckie oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki ARTBALE. Miejscem realizacji projektu był Ośrodek Integracyjnego Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku.

Głównym celem projektu była pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie w pełniejszej integracji społecznej i ugruntowanie zmian w postawach wzbogacających ich osobiste możliwości osiągania sukcesów oraz wykorzystywanie możliwości rehabilitacyjnych tańca. Poprzez spotkania z artystami, tancerzami, specjalistami i praktycznym ćwiczeniem tanecznym uzyskaliśmy możliwość zapoznania się z różnymi technikami tańca, ekspresją ruchu i emocji.

Codziennie pod okiem profesjonalistów odbywały się intensywne treningi taneczne podczas których uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem, wrażliwością na muzykę oraz chęcią do wspólnej pracy. Uczestnicy odkrywali swoje nowe możliwości ruchu i koordynacji ciała. Mieliśmy okazję nauczyć się różnych stylów tanecznych: tańców w kręgu, prowadzonych przez dr Bożenę Jakubczak, animatora kultury, pedagoga, instruktora tańców w kręgu, posiadającego uprawnienia do prowadzenia tańców w kręgu wydane przez Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów; tańców flamenco/latino, prowadzonych przez Annę Mendak-Czekaj, tancerkę flamenco i instruktorkę specjalizującą się w tańcach latynoamerykańskich; ; Polskie tańce narodowe prowadzone przez Ewę Budny Orłowską- tancerkę, pedagoga, absolwentkę Ogólnokształcącej szkoły baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie na wydziale Taniec, specjalizacja Pedagogika Baletowa.

Pięciodniowy pobyt obfitował również w dodatkowe atrakcje, animacje i wspólne zabawy integracyjne dla uczestników. Wieczorne spotkania integracyjne przy muzyce były połączone z pokazami tańców w wykonaniu zawodowych tancerzy oraz rapera Raynela Fernandeza z Hawany. Podczas animacji tanecznych wszyscy uczestnicy uwalniali ogromne pokłady energii i swoim zaangażowaniem potwierdzali korzystne rehabilitacyjne oddziaływanie muzyki i tańca.

Podsumowaniem warsztatów tanecznych była prezentacja nabytych umiejętności przed publicznością szkół specjalnych: z Warszawy, Ostrołęki i Opactwa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu zatańczyli wspólnie Poloneza.

Dzieci zostały zakwalifikowane do nieodpłatnego udziału w projekcie dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wychowawców SOSW Renaty Komorowskiej i Moniki Melnickiej.