Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Data: 2018-11-30 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”

- Jan Stanisław Jankowski, delegat Rządu na Kraj

Słowa te umieszczone są nad drzwiami, które prowadzą do Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten prosty, lecz bardzo poruszający cytat jest odzwierciedleniem idei Powstania Warszawskiego, bohaterskiej walki Powstańców z niemieckim okupantem o niepodległość stolicy i całej Ojczyzny.

30.11.2018 r. uczniowie klas VII i VIII PSPS, klasy III PGS oraz klasy III e PSSPdP wybrali się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Naszym celem było poznanie historii 63 dni heroicznej walki naznaczonej cierpieniem i śmiercią, a jednocześnie pełnej nadziei i wiary w zwycięstwo.

Już od momentu wejścia do Muzeum i spotkania z panią przewodnik poczuliśmy szczególny klimat tego miejsca. Stawiając kroki po kamiennej posadzce przenieśliśmy się w czasie do 1944 r. i poczuliśmy atmosferę powstańczej Warszawy. Niezwykłe ekspozycje, w tym broń, mundury, przedmioty codziennego użytku, a także odgłosy walki i spadających bomb, śpiew Powstańców i symboliczne serce bijącej Warszawy zamknięte w murze wywołały w nas niezapomniane emocje.

Poznawaliśmy prawdziwą historię ludzi, którzy z determinacją i odwagą stawali przeciw wrogom, poświęcając bez żalu swoje życie. W Archiwum Historii Mówionej ze wzruszeniem słuchaliśmy relacji bohaterów i świadków Powstania, ich wspomnień o najważniejszych wydarzeniach w naszej historii.

Przeszliśmy zrekonstruowanym tunelem, jakim poruszali się Powstańcy między dzielnicami Warszawy, a który stanowił dla nich czasami jedyną drogę ucieczki. Towarzyszyła im wtedy ciemność, strach i straszny fetor, nam ciężko nawet było to sobie to wyobrazić.

W trakcie zwiedzania zbieraliśmy karteczki z kalendarza, opisujące dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Obejrzeliśmy 6-minutowy trójwymiarowy film „Miasto ruin”, będący cyfrową rekonstrukcją zniszczonej przez Niemców Warszawy. Obraz stolicy oglądanej z lotu „Liberatora” jest niezwykle sugestywny, ruiny miasta w niczym nie przypominają Warszawy, którą znamy z dotychczasowych wycieczek. Na wszystkich z nas film wywarł ogromne wrażenie.

Chociaż to poważny temat, to uczniowie słuchali w skupieniu i z dużym zainteresowaniem, zachowywali się bardzo kulturalnie i niezwykle dojrzale. Zdobyli bezcenne doświadczenia i wiedzę, rozwinęli motywację do dalszego poznawania naszej historii.

Przed powrotem do szkoły gościliśmy w „Kuchni Marche”, gdzie w miłej atmosferze zjedliśmy smaczny obiad, który został specjalnie dla nas przygotowany.

Organizatorzy i opiekunowie:

Ewa Kieszek, Anna Kuczyńska, Barbara Perkowska, Teresa Kruszewska, Monika Izbicka, Nina Dudkowska.