Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego i Parku Miniatur w Warszawie

Data: 2018-11-08 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Józef Piłsudski

8 listopada 2018r. uczniowie klas VI - VIII wybrali się do Warszawy na wycieczkę śladami historii.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które powstało 22 kwietnia 1920r., dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Oglądając tysiące eksponatów muzealnych, prezentujących historię wojskowości, mieliśmy okazję poznać bohaterstwo polskich rycerzy i żołnierzy na przełomie setek lat. W tym miejscu mogliśmy poczuć własną tożsamość i głębiej zrozumieć sens patriotyzmu. Poczuliśmy ducha przeszłości narodu polskiego, a każdy z nas, na swój własny sposób przeżył tę ważną lekcję historii. Ciekawość i zachwyt mieszały się ze wzruszeniem i podziwem dla naszych walczących o Polskę żołnierzy.

Piękna listopadowa pogoda sprzyjała kolejnym planom, czyli zwiedzaniu Parku Miniatur na Krakowskim Przedmieściu. W tym miejscu przenieśliśmy się do miejsc - obiektów Osi Saskiej, których już w Warszawie nie ma lub zostały tylko ich fragmenty. Nasz przewodnik z niezwykłą pasją opowiadał o wielu budynkach okresu przedwojennego, których współczesne miniatury wykonane są z ogromną dbałością o wszelkie szczegóły. Poczuliśmy klimat i energię dawnej Warszawy, wysłuchaliśmy wielu dramatycznych, a czasem dowcipnych historii o ludziach i zdarzeniach minionych epok. Odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza będziemy pamiętać, że jest on jedynym ocalałym fragmentem kolumnady Pałacu Saskiego, który został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, a którego odbudowę ogłosił w dniu 11.11.2018 Prezydent Andrzej Duda.

Każda wycieczka śladami historii uczy i wychowuje, kształtuje postawy patriotyczne, rozwija wiedzę o przeszłości Polski. Uczestnicy wyjazdu edukacyjnego wykazali zainteresowanie losami żołnierzy i dziejami polskiego oręża oraz starą architekturą Warszawy, okazali szacunek dla historii i dziejów naszego narodu.

Organizatorzy i opiekunowie:

Ewa Kieszek, Monika Kołodziejczyk, Renata Najder, Krzysztof Kurpiewski, Olga Grochowska, Łukasz Sobolewski