Wycieczka w Góry Stołowe

Data: 2017-06-29 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

W dniach 8-12 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka uczniów SOSW w Góry Stołowe. Jedne z nielicznych w Europie gór płytowych. Znajdują się na pograniczu Polski i Czech, a dokładniej w Sudetach Środkowych. W 1993 roku na ich terenie został utworzony park narodowy. Góry Stołowe to niezwykle popularny kierunek dla wszystkich miłośników pieszych wycieczek.

Zamieszkaliśmy w malowniczej miejscowości Kudowa Zdrój.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy ,,Błędne Skały” jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.

Drugiego dnia wybraliśmy się do ,,Skalnego Miasta” Adrspach w Czechach. Jest to przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Znajdziemy tutaj skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. Adrspach (Skalne Miasto) potrafi zachwycić nawet wybrednych koneserów turystyki górskiej. O każdej porze roku Adrspach zachwyca: jesienią barwnymi kolorami, zimą kontrastem białych czap na szczytach skał, a wiosną - świeżością i pięknem zieleni.Zachwyceni widokami wróciliśmy do Polski. Po obiadokolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po zabytkowym Parku Zdrojowym. W Parku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Ozdobą parku są kilkusetletnie drzewa ozdobne: czarne świerki oraz sosna kalifornijska. Po drugiej stronie deptaka park ma charakter ozdobnego ogrodu. Aleja główna prowadzi do "dzikiej" części parku. Park kończy się nad brzegiem malowniczego stawu. W parku rośnie ponad 300 okazów krzewów i drzew.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy na ,,Szczeliniec Wielki” jest on najwyższym szczytem Gór Stołowych - 919 m.npm. i wspaniałym punktem widokowym. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 665 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: ,,Wielbłąd”, ,,Słoń”, ,,Wiewiórka” czy stanowiący wręcz symbol tych gór ,,Małpolud”. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca (Piekiełko).

Czwartego dnia wyruszyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, żywiołowością i klimatem wyjątkowego centrum europejskiej metropolii. Fontanna oraz Pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktamiw Rynku, Stary Ratusz we Wrocławiu jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. Hala Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX wieku.Wrocławski Ogród Japoński to miejsce wyjątkowe, które powstało z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Historia tego miejsca liczy już ponad 100 lat i sięga roku 1913. Wyruszyliśmy także w poszukiwaniu wrocławskich Krasnali. Znaleźliśmy ich naprawdę dużo.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do szkoły.

Hanna Orłowska, Olga Sepełowska, Marta Tetwejer.