22 kwietnia 2020roku -Ogólnoświatowy Dzień Ziemi pod hasłem "Działanie na rzecz klimatu”

Data: 2020-04-21 • Kategoria:

Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku. Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii. Hasło tegorocznych obchodów to "Działanie na rzecz klimatu”.Podstawowymi celami związanymi z obchodami tego dnia są:

- promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie,

- uświadamianie ludziom zagrożeń, jakie związane są z rozwojem przemysłu.

Oficjalna strona Earth Day Network związana z obchodami Dnia Ziemi (w języku angielskim): http://www.earthday.org.

Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety" przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.

Co możesz zmienić już teraz?Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

  1. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
  2. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)
  3. Kupuj świadomie. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
  4. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
  5. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  6. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
  7. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
  8. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
  9. Szukaj wielorazowych zamienników.

Aby umilić naszym uczniom czas w załączniku zamieszczamy łamigłówki ekologiczne.

Opiekunowie koła ekologiczne ”Szkolni przyjaciele przyrody”

A. Napiórkowska, A.Matusiak, B.Zaręba