BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2021

Data: 2020-12-20 • Kategoria: Ogólne informacje

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, zorganizowane będą bezpośrednio po przerwie świątecznej dla wszystkich uczniów w całym kraju od 4 do 17 stycznia 2021r. W tym czasie obowiązywać będą szczególne zasady bezpieczeństwa, a także ograniczenia dotyczące m.in. przemieszczania się czy korzystania z różnych form rozrywki. To wszystko dla naszego wspólnego dobra. Musimy razem zawalczyć o minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i jak najszybsze pokonanie panującej epidemii. Zatem nadchodzące ferie zimowe będą inne niż zwykle. Nie oznacza to jednak, że muszą być one nudne, smutne, przepełnione niepokojem i przygnębieniem z racji obecnej sytuacji społecznej. Przeciwnie – te ferie zimowe mogą być radosne i wyjątkowe! Wszystko zależy od naszej kreatywności. Postarajmy się, aby czas zimowego wypoczynku upływał nam w pogodnej atmosferze. Poświęćmy go na spędzenie czasu w gronie najbliższych w oderwaniu od zgiełku codzienności, na lepsze zadbanie o własne potrzeby oraz rozwijanie indywidualnych pasji i zainteresowań.

Priorytetem jest jednak przestrzeganie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Jak co roku zagadnienie to zostało omówione w ramach VIII Ośrodkowego Maratonu Profilaktyki. Dnia 17 grudnia 2020r. odbyło się spotkanie edukacyjne o charakterze warsztatowym, w którym uczestniczyli wychowankowie Ośrodka. Obejrzeli oni filmiki instruktażowe ukazujące właściwe sposoby reagowania w niebezpiecznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się, na co dzień. Ponadto przedstawiona została prezentacja multimedialna zawierająca zasady zimowego bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Uczestnicy spotkania kolejno odczytywali przygotowane teksty i wypowiadali się na ten temat opierając się na własnych obserwacjach i doświadczeniach, przytaczali również konkretne przykłady wzięte z życia. Wszyscy zobowiązali się do sumiennego dbania o bezpieczeństwo własne i innych osób z otoczenia. Następnie, z zastosowaniem metody aktywizującej ,,burza mózgów”, wychowankowie dzielili się interesującymi pomysłami na spędzenie ferii zimowych. Wśród podawanych propozycji można wymienić: prowadzenie zabaw na świeżym powietrzu na własnym podwórku, wykonywanie prac plastycznych z surowców wtórnych, czytanie literatury dla dzieci i młodzieży, sporządzanie i dekorowanie potraw metodą carvingu wspólnie z domownikami itp.

DRODZY WYCHOWANKOWIE, życzymy Wam dużo zdrowia i udanego wypoczynku. Pragniemy, abyście wrócili po feriach z pełnymi garściami miłych wspomnień, zrelaksowani, naładowani pozytywną energią i gotowi do dalszego zdobywania wiedzy i umiejętności szkolnych.

Organizatorzy:

Alina Rutkowska, Wioletta Łątkowska, Mariola Męczyńska, Jolanta Korytkowska, Monika Górska, Marek Pepłowski