Drzewko Wielkanocne dla ŚDS

Data: 2021-03-18 • Kategoria: Ogólne informacje

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. To wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Podkreślają również naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi. Ten radosny czas zmartwychwstania Pańskiego jest okazją do refleksji dnia codziennego. Warto wraz z dziećmi obserwować te przemiany, poznawać tradycje i zwyczaje, a rozmawiając o ich znaczeniu zwrócić uwagę na ten naturalny rytm życia, któremu wszyscy podlegamy i który odzwierciedlają i podkreślają niektóre z naszych zwyczajów i tradycji. Od środy popielcowej weszliśmy w okres 40-dniowego postu, w którym nie urządzamy hucznych zabaw oraz miarkujemy w obfitości spożywania pokarmów. Niedziela Palmowa to upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy, a poświęcone palmy miały chronić dom przed gromami w czasie burzy, a domowników przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściem. Wielki Czwartek to obrzęd polewania stóp dwunastu mężczyznom, jako upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami. Wielki Piątek to dzień wyciszenia i nocne czuwanie przy grobie Jezusa. Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy i dzień święcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną świętujemy rozpoczynając ją uczestniczeniem we mszy rezurekcyjnej, po której zasiadamy całą rodziną do śniadania wielkanocnego. Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus- dyngus) to czas radości, zabawy i psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. Obecnie znajdujemy się w szczególnym dla nas czasie, a życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy zyskały nowy wymiar i znaczenie. Wszyscy stajemy w obliczu ogromnego sprawdzianu, jaki postawiło przed nami życie. Jednak pamiętajmy i życzmy sobie wzajemnie wiary, że lepsze jutro na pewno nadejdzie. Przestrzegajmy zalecanych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Wychowankowie Ośrodka również kultywują obyczaje okresu Świąt Wielkiej Nocy i pamiętają o swoich kolegach i koleżankach, którzy są Uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy. Podczas warsztatów plastyczno-technicznych w dniu 18 marca wykonali „Drzewko Wielkanocne”, które ozdobili własnoręcznie wykonanymi pisankami.
Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego życzy Dyrektorowi, Pracownikom oraz Uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Pułtusku, aby te Święta Wielkanocne mimo wszystko były zdrowe, piękne, pełne nadziei, miłości i radości.

Koordynatorzy:
A. Rutkowska
M. Górska
M. Męczyńska
W. Łątkowska
M. Kwiatkowska
M. Pepłowski