Gra Miejska „Cyfrowo - kosmiczna przygoda... czyli bieganie z historią po Pułtusku”

Data: 2018-04-26 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 26 kwietnia 2018 r. odbyła się pierwsza edycja gry miejskiej „ Cyfrowo - kosmiczna przygoda... czyli bieganie z historią po Pułtusku”. Jej celem było:

  • Promocja lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzenie zainteresowania wydarzeniami rozgrywającymi się w przeszłości na terenie miasta Pułtusk;
  • Edukacja patriotyczna młodzieży;
  • Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej;
  • Rozpowszechnianie podstawowych informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie;
  • Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

W zmaganiach wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych. Zaproszenie do wspólnej zabawy przyjęli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Pułtuska. Dodatkowo każdy patrol wspierali uczniowie z klas przysposabiających do pracy. Uczestnicy podzieleni na trzy drużyny pod okiem nauczycieli musieli wykonać zadania przygotowane w ośmiu różnych punktach, rozsianych na terenie miasta. Każda z drużyn pokonywała inną trasę i rozwiązywała inny zestaw zadań o takim samym stopniu trudności.

Trasa gry objęła miejsca związane z historią Pułtuska. Młodzież podczas zmagań odwiedziła m.in. Bazylikę, Muzeum Regionalne, Dom Polonii, Kaplicę św. Marii Magdaleny, odszukiwali kamienicy, w której mieszkał Napoleon Bonaparte a także pomnika piewcy piękna Pułtuska słów: „Nad błękitną moją Narwią najpiękniej się łąki barwią...” - Wiktora Gomulickiego, gdzie czekały na nich zadania specjalne.

Podczas zabawy zespoły przeprowadzały uliczną sondę nt. Ile czasu w ciągu dnia spędzam Pan/Pani w Internecie ?, rozdawali spotkanym przechodniom ulotki, zawierające wskazówki i rady dotyczące korzystania z komputera i Internetu, odszyfrowywali pytania ukryte w kodach QR, robili sobie zdjęcia na ławeczce zakochanych oraz z postacią Krzysztofa Klenczona na grającej ławeczce.

Zadania na trasie wymagały od uczestników umiejętności orientacji w terenie, znajomości przepisów ruchu drogowego oraz historii miasta a także umiejętności współdziałania w grupie czy obsługi nowoczesnych technologii.

Wszyscy świetnie poradziliśmy sobie z przygotowanymi zadaniami. Pierwszemu na mecie zespołowi przejście gry zajęło dwie godziny. W oczekiwaniu na wszystkie zespoły młodzież bawiła się przy rytmicznej muzyce. Gra terenowa zakończyła się uroczystym wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla wszystkich uczestników zmagań.

Dobrą zabawę zapewniło piękne słońce i wiosenna temperatura.

Dziękujemy Pani Helenie Bochenek oraz uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Pułtusku za wspólną zabawę.

Pełną atmosferę gry oddają załączone zdjęcia.