1 miejsce w konkursie "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!"

Data: 2018-05-25 • Kategoria: Ogólne informacje

dla Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku

W ramach rządowego programu Bezpieczna +, od 18 września 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. Publiczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku brała udział w trzeciej edycji Ogólnopolskiego konkursu ,,Jesteśmy Cyfrowobezpieczni !”.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” z siedzibą w Tarnowie. Konkurs stanowił element projektu „Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa”. Projekt jest realizowany dzięki środkom z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem konkursu było motywowanie szkół do podejmowania działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych pośród nauczycieli i uczniów szkół oraz ich rodziców, a także rozwój potrzebnych do tego kompetencji.
W ubiegłym roku zajęliśmy wysokie, bo drugie miejsce w kraju. W nagrodę, 20 uczniów i 6 nauczycieli naszej szkoły wyjechało na tygodniowy obóz edukacyjny do Tarnowa, który do dzisiaj wspominają z dużym sentymentem. W ubiegłorocznej edycji zabrakło nam naprawdę niewiele, aby zająć pierwsze miejsce i otrzymać główną nagrodę. Tym bardziej, z jeszcze większym zaangażowaniem, od września przystąpiliśmy po raz drugi do konkursu, gdzie za cel postawiliśmy sobie poprawienie zeszłorocznego sukcesu!

W realizację zadań konkursowych zaangażowana była cała szkoła. Od września realizowaliśmy wiele zadań związanych z bezpieczeństwem cyfrowym. W ramach konkursu uczniowie wraz z koordynatorami zorganizowali w szkole 34 wydarzenia promujące bezpieczeństwo w sieci m.in.: spotkanie Policją „Cyberprzemoc i zagrożenia w sieci”; Akcje „kibicujemy – nie hejtujemy” „Uwolnij się od smartfona”; Dzień Bezpiecznego Internetu; Cyfrowe ścianki; konkursy plastyczne i informatyczne; Dzień Nowych Technologii, Laboratorium Bezpiecznego Internetu T-Mobile; lekcje z Ozobotem i Photon’em; Code Week; wystawy prac uczniów; szkolenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów oraz 17 akcji dotyczących bezpieczeństwa w Internecie skierowanych do społeczności lokalnej m.in.: Gra Miejska; Happening uliczny; Spotkania warsztatowe z przedszkolakami, seniorami oraz uczestnikami ŚDS; plakaty w witrynach sklepowych, ulotki dla mieszkańców Pułtuska. Nauczyciele realizowali zajęcia edukacyjne według opracowanych przez siebie scenariuszy.

Kiedy pokazał się ranking, wstrzymaliśmy oddech. Ostatecznie, po sprawdzeniu wszystkich działań Kapituła Konkursu przyznała naszej szkole I miejsce!

Cieszymy się bardzo, bo to sukces z klasą, rywalizowaliśmy z silnymi konkurentami ze 159 szkół ogólnodostępnych z całego kraju.

Teraz czekamy na zasłużoną nagrodę od Ministerstwa Edukacji Narodowej - pracownię mobilną.

Nowa pracownia składająca się z 15 komputerów przenośnych, routera, rzutnika i tablicy multimedialnej posłuży szkole dalszemu upowszechnianiu wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych oraz wzbogaci pracę na zajęciach dydaktycznych.

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, iż zapoczątkowane efekty stanowić będą zaledwie początek drogi w promowaniu wśród uczniów świadomych, dojrzałych oraz bezpiecznych zachowań w sieci.

Mając na uwadze zarówno charakter przedsięwzięcia jak i jego znaczenie za włożony trud w przygotowanie oraz przeprowadzenie kolejnych zadań konkursu szczególne podziękowania należą się całemu zespołowi zadaniowemu ds. bezpieczeństwa cyfrowego: p. Hannie Orłowskiej, p. Wiesławie Wiśniewskiej, p. Monice Melnickej, p. Małgorzacie Bandurskiej, p. Małgorzacie Jakubowskiej, p. Żanecie Tkaczyk, p. Annie Szczesnej, p. Renacie Komorowskiej, p. Ewie Tomczyk-Kamińskiej, p. Marcie Rywczyńskiej, p. Robertowi Cienkowskiemu, p. Januszowi Kurowskiemu.

Szkolni mentorzy

Olga Sepełowska

Marta Tetwejer

Poniżej przedstawiamy mały wycinek fotograficzny z tego jak pracowaliśmy na wygraną.