Ignacy Łukasiewicz- Patron Roku 2022

Data: 2022-03-17 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 15 marca 2022 roku w SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone postaci Ignacego Łukasiewicza, który został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej jednym z patronów roku 2022. Sejm RP, podejmując uchwałę w tej sprawie, podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość. W styczniu br. przypada 140. rocznica śmierci, a w marcu 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka – pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego.
Jan Józef Ignacy Łukasiewicz był przedsiębiorcą, założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, oraz wynalazcą lampy naftowej. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Dążył do rozwoju rodzącego się tam przemysłu naftowego, nie skupiając go całkowicie w swoich rękach, lecz namawiając i pomagając
w tworzeniu również innych przedsiębiorstw. Był posłem na sejm galicyjski IV kadencji (1877–1882). Dzień 31 lipca 1853 roku jest symboliczną, oficjalną datą narodzin przemysłu naftowego w Polsce. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie. Na początku roku 1854 Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, aby być bliżej terenów roponośnych.
W tym roku w gorlickiej dzielnicy Zawodzie na skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Ropę naftową eksploatowano tam już od dawna, wykorzystując ją do różnych celów gospodarczych, jak np. lekarstwo dla bydła lub smar. Łukasiewicz rozpoczął tam pracę w miejscowej aptece Jana Tomaszewicza. Jednocześnie zaczął z okolicznymi właścicielami terenów roponośnych zakładać pierwsze spółki i kopalnie ropy, które powstały w następnych latach w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna. W tym roku założył także pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna (spółka naftowa Trzecieski-Łukasiewicz); kopalnia jest czynna do dzisiaj. W 1857 roku otworzył rafinerię w Klęczanach koło Nowego Sącza.
Z wydobywanej w tym miejscu ropy produkował naftę, smary, oleje smarne i asfalt. Rok później zamieszkał w Jaśle, gdzie otworzył aptekę w północnej części Rynku. Pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu oraz kopia prototypu lampy naftowej wraz z jedną z najcenniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie znajdują się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Łukasiewicz jest patronem licznych szkół, uczelni, instytucji, ulic, placów itp.
w Polsce. W wielu miejscowościach znajdują się jego pomniki i tablice pamiątkowe.
Wychowankowie z uwagą wysłuchali informacji o postaci Ignacego Łukasiewicza oraz obejrzeli lampy naftowe, jako źródło oświetlenia w dawnych czasach. Zdecydowanie stwierdzili, że obecne sposoby oświetlania mieszkań są bardziej wygodne i bezpieczniejsze. Z ciekawością obejrzeli film dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu, który powstał w 2009 roku pt. „ Rozjaśnić mrok”.


Organizatorzy: A. Rutkowska, W.Łątkowska, R. Olszewski