Introligator

Data: 2022-05-25 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 25 maja 2022r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas IIIa, II+IIIa, IIIc, IIId PSSPdP przybliżające zawód introligatora, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pogłębiamy wiedzę, nabywamy czynności zawodowe w wybranych zawodach”.

Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę związaną z tym zawodem w oparciu o filmy edukacyjne, rekwizyty związane z pracą introligatora. Pierwszym filmem edukacyjnym był film przedstawiający historię powstawania tego zawodu, zakres czynności wykonywanych przez pierwszych adeptów tego zawodu w dawnych czasach oraz narzędzi, którymi posługiwali się introligatorzy. Kolejny film był przykładem aktualnie wykonywanych prac w dużych zakładach introligatorskich, wyposażonych w nowoczesne narzędzia i maszyny związane z tym zawodem. Uczniowie mieli możliwość praktycznego poznania niektórych narzędzi, którymi posługuje introligator oraz wykorzystać je podczas zajęć.

Filmy przybliżyły tematykę związaną z predyspozycjami zawodowymi do wykonywania tej profesji, ścieżką edukacyjną w tym oczywiście o kursach introligatorstwa, rozwojem zawodowym oraz formami przyszłego zatrudnienia; na warunkach ogólnych lub z posiadanym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Podczas zajęć zaprezentowano uczniom wytwory pracy introligatora wykonane za pomocą różnych technik i narzędzi np. laminowanych, bindowanych, oprawianych w skórę. Uczniowie dowiedzieli się również o introligatorstwie artystycznym, dzięki któremu pracownik introligatorni może w estetyczny sposób oprawić książkę, album itp. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie, jeżeli zależy nam na oprawie druków, które miałyby pełnić funkcję prezentu lub ważnej pamiątki.

Na podstawie zdobytych informacji uczniowie dokonali podsumowania, kto może pracować w tej profesji, a dla kogo ten zawód jest nieosiągalny.

W części praktycznej uczniowie dostali polecenie wykonania książeczki o zawodach. Podczas realizacji tego zadania musieli wykonać następujące czynności; pociąć kartki z wykorzystaniem gilotyny, złożyć karki według numeracji, wykonać oprawę do książki, nadać tytuł, ozdobić według własnego pomysłu, zalaminować oprawę książki, złożyć w całość z wykorzystaniem wybranej techniki. Uczniowie poznali praktycznie, że osoba wykonująca ten zawód musi być sprawna manualnie i wykonywać prace z dużą precyzją, wykazując się jednocześnie kreatywnością. Jest to zawód, który w przyszłości mogą wykonywać nasi absolwenci.

Nauczyciele: Anna Matusiak, Mariola Żebrowska, Beata Zaręba, Żaneta Tkaczyk, Anna Kuczyńska, Barbara Gorczyńska, Ewa Ciok, Agnieszka Franczak.