Leśne dary

Data: 2022-10-11 • Kategoria: Ogólne informacje

Jesień to właściwa pora na grzybobranie. Jest to niewątpliwie okres, gdy grzyby są niemal gwarantowane. Masowy wysyp grzybów ma miejsce po dłuższym okresie deszczowym połączonym z utrzymującą się wysoką wilgotnością powietrza. Udane grzybobranie zależy nie tylko od szczęścia, ale i od wiedzy. Aby wrócić do domu z pełnym koszem trzeba wiedzieć, gdzie i o jakiej porze szukać konkretnych gatunków. W udanym grzybobraniu może niezwykle pomóc znajomość gatunków drzew. To wszystko dlatego, że grzyby uwielbiają rosnąc pod drzewami. Inne owocniki grzybów znajdziemy pod świerkami, inne pod bukami, dębami czy świerkami. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z grzybobraniem i nie mamy wystarczającej wiedzy o grzybach należy skorzystać z dobrych rad i wskazówek doświadczonych pasjonatów zbierania grzybów.

W ramach działań profilaktycznych mających na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo oraz konieczność poszerzenia poziomu wiedzy dotyczącej gatunków grzybów i leśnego dobrostanu w dniu 10 października 2022 wychowanki grupy IV uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym z panią Renatą pasjonatem leśnych wędrówek oraz darów natury. Pani Renata jest nauczycielem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Pułtusku.
W dzieciństwie Jej marzeniem była praca leśnika, drogi życia pokierowały inaczej, ale miłość i szacunek do wszystkiego, co leśne pozostała. W trakcie spotkania wychowanki przypomniały i utrwaliły nazwy grzybów jadalnych i niejadalnych oraz poszczególne gatunki drzew. Wymieniły potrawy i sposoby bezpiecznej obróbki grzybów. Przygotowały grzyby do suszenia, które powędrowały do piekarnika i zostaną wykorzystane do wigilijnej kapusty. Ogromną niespodzianką, była prezentacja pięknych okazów prawdziwka i koźlarza czerwonego. Na zakończenie i podsumowanie zdobytej wiedzy nastąpiła degustacja herbatki „Owoce leśne” i „Leśne dary”.

Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem zakupionych pomocy w ramach Ogólnopolskiego Programu „Laboratoria Przyszłości”. Wychowanki stawiały pierwsze kroki w obsłudze

zielonego tła (Green Screen), lamp oświetleniowych oraz aparatu fotograficznego. Sprzęt umożliwił prowadzenie ciekawych zajęć angażujących wychowanków. Mamy nadzieję, że podczas następnych zajęć obsługa nowoczesnych narzędzi pójdzie nam o wiele sprawniej. Jesteśmy gotowi do podejmowania nowych wyzwań, które podniosą nasze kompetencje w wielu obszarach. Za interesujący spotkanie, które bardzo poszerzyło naszą wiedzę przyrodniczą podziękowaliśmy pani Renacie pięknym wrzosem.

#LaboratoraiPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci


Organizatorzy:
A. Rutkowska
M. Męczyńska