Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Data: 2021-12-04 • Kategoria: Ogólne informacje

„Dla osób niepełnosprawnych ważne jest, że ktoś jest obok.
Uczą one nas tego, że drugi człowiek to największy skarb.
Pokazują nam, że dzięki miłości i obecności drugiego człowieka,
można poradzić sobie z różnymi przeciwieństwami” (Anna Dymna)

Każdego roku w dniu 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i jakie konkretne działania możemy podjąć w kierunku ich likwidowania. Ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto, wyznaczyło cykl corocznych podsumowań w krajach członkowskich i wytyczyło działania, umożliwiające pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. Odpowiednie przystosowania dla osób z ograniczoną sprawnością powinny być celem normatywnych działań i jakością współczesnego i przewidującego społeczeństwa. Żeby skuteczniej chronić prawa osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym, w 2006 roku na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych w roku 2012 z przesłaniem- Pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami. W roku 2021 hasłem przewodnim obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych jest „ Zrównoważony rozwój. Nadzieja w technologii”.
Przystępując do realizacji kolejnego zadania w ramach projektu „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwonką” członkowie projektu przybliżyli i utrwalili wiadomości związane z aspektem niepełnosprawności. Obejrzeli prezentację „Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych”, odwołali się do przeżyć i doświadczeń z własnego życia oraz wyrazili swoje marzenia, pragnienia oraz potrzeby dnia codziennego. Zapewnili, że na co dzień pomagają mniej sprawnym kolegom i koleżankom. Niezwykłe zaskoczenie sprawiło pojawienie się osoby pana Janusza, który jest Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Ich Rodzin „Skarb Nadziei”, który oznajmił, że istnieją instytucje do których mogą zwrócić się osoby z niepełnosprawnościami by uzyskać informacje, pomoc oraz wsparcie w różnych aspektach swojego życia. Podsumowaniem zajęć było wykonanie gazetki ukazującej, że osoba niepełnosprawna może korzystać ze wszelkich atrakcji, a także realizować pasje i zainteresowania. Niespodziankę sprawiła również małpka Iwonka, która pojawiła się podczas spotkania przy zdrowych przekąskach i owocowej herbatce.
Wszystkim osobom z niepełno sprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne składamy najserdeczniejsze życzenia, pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększania niezależności i poprawy jakości ich życia.
Dziękujemy osobom zaangażowanym w działaniu na rzecz osób niepełnosprawnych za ludzkie dobro, oddanie i profesjonalizm.

„A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec,
zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka,
który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce,
żeby go normalnie tratować”. (Anna Dymna)

Koordynatorzy projektu: M. Kwiatkowska, R. Olszewski.
Osoby wspierające: W. Łątkowska, A. Rutkowska, K. Kurowska, J. Kurowski.