Morze, plaża i … nauka!

Data: 2020-09-29 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

W ramach projektu „Morze, plaża i... nauka!- organizacja wyjazdu edukacyjno-wypoczynkowego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z powiatów: pułtuskiego, makowskiego, legionowskiego oraz płońskiego” współfinansowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w dniach od 15 do 28 września 2020r.; grupa 34 uczniów uczestniczyła w wyjeździe edukacyjno-wypoczynkowym.

Uczniowie podczas pobytu nad morzem zostali zakwaterowani w Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym „RAFA” w Jarosławcu. Obiekt położony jest w centrum nadmorskiego kurortu wypoczynkowego, ok. 110 metrów od morza. Wspaniały klimat, krajobrazy oraz sosnowe lasy, czysta woda w morzu, nadmorskie klify - to zalety Jarosławca, które stwarzają szczególny mikroklimat nasycony jodem pomocny w leczeniu wielu schorzeń, skuteczną metodą na regenerację stanu zdrowia.

Celem przedsięwzięcia była poprawa funkcjonowania psychofizycznego uczestników wyjazdu edukacyjno-wypoczynkowego oraz zwiększenie ich integracji ze środowiskiem przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu. Wyjazd był spełnieniem marzeń dla młodzieży z niepełnosprawnością, zwłaszcza, gdy w obecnej sytuacji COVID-19 dzieci bardzo się zamknęły w sobie, nie radzą sobie z tą trudną sytuacją.

Opiekę na młodzieżą sprawowali, panie: Olga Sepełowska, Monika Melnicka, Hanna Orłowska, Grażyna Cienkowska, Agnieszka Ciuśniak, Grażyna Pieńkosz, Katarzyna Kurowska oraz panowie: Wiesław Cienkowski i Janusz Kurowski.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Jarosławcu czas mijał bardzo szybko, uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach innych niż w klasie w szkole, więc każdy znalazł coś dla siebie... Wspólne spędzanie wolnego czasu było doskonałą okazją do integracji całego zespołu, dało możliwość głębszego, bardziej wszechstronnego poznania uczniów, ich zainteresowań, problemów czy predyspozycji.

Wszyscy chętnie chodziliśmy na długie spacery brzegiem morza oraz po najbliższej okolicy. Podczas jednej z wycieczek pieszych dotarliśmy do Jezierzan nad jeziorem Wicko, odwiedzając „Galerię Rybacką”, w której pan Leszek Kołakowski rybak z wieloletnim stażem, opowiadał nam o swoich zbiorach, a także o ciężkiej pracy rybaka morskiego. W muzeum rybołówstwa mieliśmy okazję obejrzeć dwa filmy edukacyjne: „Dzień z życia rybaka” oraz „Narodziny foki szarej” a także podziwiać przedmioty związane z morzem i pracą rybaka m.in.: kompasy, stare kotwice, lampy okrętowe, szczątki starych kutrów i łodzi. W specjalnie przygotowanej Izbie Rybaka mogliśmy sprawdzić jak w dawnych czasach wyglądały mieszkania ludzi morza, a w warsztacie szkutnika podziwialiśmy sześciometrową drewnianą łódź. Na koniec udaliśmy się na ścieżkę dydaktyczną „Szlakiem Dużych Ryb”, na której znalazło swoje miejsce 14 gatunków ryb morskich i słodkowodnych.

Byliśmy również wysoko na latarni morskiej. Po pokonaniu 122 schodów z balkonu, zachwycaliśmy się widokiem na całą panoramę Jarosławca, morze oraz dwa duże przybrzeżne jeziora.

Odwiedziliśmy także pobliskie Muzeum Bursztynu, które wprowadziło wszystkich w świat bursztynu bałtyckiego, pomagając zrozumieć, czym jest ten niezwykły minerał. W muzeum mogliśmy oglądać: Bursztynowy las, Kopalnie oraz faunę i florę zamkniętą w bursztynie bałtyckim, czyli Inkluzje.

Uczestnicy turnusu wzięli również udział w wycieczce autokarowej do Darłówka. Najwięcej emocji tego dnia wzbudził rejs po Morzu Bałtyckim, kiedy fale kołysały średniowiecznym galeonem „Król Eryk I” wywołując wiele radości wśród pasażerów.

Po powrocie ze spacerów, kto tylko miał ochotę, mógł wskoczyć do basenu. Wieczory także dostarczały uczestnikom turnusu wiele atrakcji. Były tańce oraz biesiady przy muzyce na żywo. Dało to nam szansę na integrację, nowe znajomości i przyjaźnie z innymi uczestnikami turnusów.

Czas szybko mijał, dwa tygodnie to dla wszystkich uczestników turnusu cudowny i zarazem bezcenny czas. Nasi uczniowie korzystali z aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, gdzie głównym celem była ogólna poprawa sprawności psychofizycznej. Mimo, że wyjazd miał charakter edukacyjno-wypoczynkowy był okazją do doskonalenia umiejętności samodzielnego funkcjonowania, w tym treningów w zakresie czynności porządkowych, podawania posiłków, kalkulowania wydatków, dokonywania zakupów, kształcenia umiejętności komunikacyjnych oraz interpersonalnych. Dodatkowo młodzież rozwijała swoje umiejętności społeczne poprzez nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów interpersonalnych, rozwijała własne zainteresowania.

W końcu nieubłaganie nadszedł ostatni dzień pobytu na turnusie, czas pożegnania z nadmorską przygodą i powrotu do codziennych obowiązków.

Zapraszamy do fotogalerii