Nie dajmy zginąć poległym...

Data: 2021-02-26 • Kategoria: Ogólne informacje

Zbigniew Herbert Wilki

(fragment)
Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon jedli nędzę
tak się starali losom sprostać

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Również uczniowie SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Na lekcjach historii powrócili do wydarzeń z tamtego okresu. Obejrzeli film pt. „ Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, a na lekcji zajęć informatycznych wirtualnie zwiedzili Instytut Pamięci Narodowej gdzie obejrzeli miniwystawę „Żołnierze Wyklęci Podziemie niepodległościowe 1944–1963” a także multimedialną prezentację „Cześć Waszej Pamięci”

Podsumowaniem tematu było wspólne przygotowanie na hol szkoły gazetki upamiętniającą bohaterów niepodległościowego podziemia.

O. Sepełowka, M. Jakubowska