Noc Bibliotek 2021,,Czytanie wzmacnia"

Data: 2021-10-07 • Kategoria: Ogólne informacje

Tegoroczna ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2021 przebiegała pod hasłem ,,Czytanie wzmacnia". Spotkanie edukacyjne zostało zorganizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Pułtusku przez Dorotę Karkowską-nauczyciela bibliotekarza. Miało ono na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i wyobraźni twórczej dzieci i młodzieży. Na wstępie wychowankowie na zasadzie „burzy mózgów” wypowiadali się co daje nam czytanie, jak nas wzmacnia. Następnie wysłuchali opowiadania o tematyce morskiej, prezentowanego za sprawą przenośnego teatru kamishibaj. Kolejnym punktem było odczytywanie zagadek za pomocą kodów QR, które doprowadziły uczestników do kolejnego zadania. Dużą atrakcją dla uczestników spotkania było innowacyjne urządzenie edukacyjne „Magiczny dywan”, pozwalające na naukę przez zabawę. Magiczny dywan zawierał dużo zadań, do których wychowankowie ochoczo przystąpili np. ( naprawa żagli, łapanie ryb, bieganie z jednej burty na drugą, uważając na turlające się po pokładzie przeszkody itp.) Uczestnicy musieli ponadto odszyfrować polecenia. Odczytanie szyfru powodowało przejście do kolejnego etapu gry. Wspólnie wykonywane zadania rozwijały umiejętność porozumiewania się i współpracy w grupie. Nie zabrakło także zagadek tematycznych: o bibliotece, bohaterach z lektur szkolnych i znanych ludziach.

Akcja #nocbibliotek została również przeprowadzona w SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Ciechanowie Filią w Pułtusku. Wychowankowie z zaciekawieniem obejrzeli film "Operacja: Człowiek w czerni”, który opowiadał o parze młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim przyjacielem rozwiązali każda napotkaną zagadkę. Jest to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2". Wychowankowie zagrali również w grę online „Czytanie wzmacnia”. Na uczestników czekały 24 zadania podzielone na cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia zdrowie, wiedzę, relacje i wyobraźnię.

Akcja Noc Bibliotek 2021 "Czytanie wzmacnia" ukazała naszym podopiecznym jak ważna jest rola książki w życiu człowieka oraz , że możliwość jej czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.

Wychowawcy: A. Ciuśniak, R. Kasińska, R. Olszewski