Obchody „Dnia Babci i Dziadka” - inspiracje

Data: 2023-01-17 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 17 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie uczniów klas: I+IIIa, II, IIIa, IIIb i IIIc pod hasłem: „Święto Babci i Dziadka” w ramach projektu: „Gospodarz na medal”, który realizowany jest w ramach przedmiotu przysposobienie do pracy w szkole przysposabiającej.

Głównym celem styczniowego spotkania było kultywowanie rodzinnych tradycji poprzez adekwatne uczczenie „Dnia Babci” oraz „Dnia Dziadka” zgodnie z wiekiem organizatorów i umiejętnościami nabytymi w szkole w ramach przysposobienia do pracy.

Do realizacji tego projektu dołączyła klasa druga pod kierunkiem p. Moniki Olszewskiej.

Styczniowe spotkanie miało inny charakter niż poprzednie, ponieważ przebiegało w formie prezentacji przykładów jak można uświetnić styczniowe obchody święta najstarszych członków naszych rodzin. Przykładowe warsztaty rozpoczęły się od przypomnienia tradycji obchodów Dnia Babci i Dziadka w Polsce oraz wierszem wprowadzającym w tę tematykę, który prezentował odczucia i oczekiwania adresatów tego wyjątkowego święta.

Następnie poszczególne klasy zaprezentowały przygotowane pokazy w następujących obszarach; słodki poczęstunek, okazjonalne życzenia, wykonany upominek typowo dla babci, męski upominek dla dziadka lub niespodzianka dla obojga dziadków.

Galeria upominków została zaprezentowana przez pomysłowe zapakowanie przygotowanej niespodzianki, a także zaprezentowanie kilku rozwiązań na pakowanie nietypowych prezentów. Uczestnicy projektu mieli możliwość w klasach degustowania przygotowanego poczęstunku i przeanalizowania czy smakowo będzie to wystrzałowy słodki upominek.

Jurorami tych projektów okażą się osoby świętujące w dniach 21 i 22 stycznia. Podczas tego spotkania uczniowie nabyli umiejętności przygotowania i obchodów „Dnia Babci” i „Dnia Dziadka”, które wcześniej w klasach zostały poprzedzone solidną pracą poprzez przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pomysłowych i oryginalnych upominków dla styczniowych celebrytów. Organizatorzy projektu mają nadzieję, iż w przypadku organizowania tego wyjątkowego święta nasi uczniowie zasłużą na miano: „Gospodarz na medal”

Organizatorzy:

Ewelina Chrzanowska, Anna Kuczyńska, Anna Matusiak, Monika Olszewska, Mariola Żebrowska