Od Trzech Króli do Ostatków

Data: 2021-02-15 • Kategoria: Uroczystości, imprezy szkolne

„W karnawale, w karnawale ludzie bawią się i tańczą wytrwale.….”. Okres karnawału w 2021 roku nie spełnił naszych marzeń i oczekiwań tanecznych ze względu na panujące obostrzenia związane z panującą pandemią koronawirusa. Starajmy się jednak pamiętać
o tradycjach i zwyczajach czasu karnawałowego, który trwa od Trzech Króli do Środy Popielcowej. Karnawał ściśle kojarzy się z szaleństwem zabaw, parad i bali maskowych przed okresem Wielkiego Postu, który poprzedza Święta Wielkiej Nocy. Polskie słowo karnawał to zapożyczenie z włoskiego carnevale, oznaczające pożegnanie mięsa. Stąd w tym czasie na stołach dominują potrawy mięsne oraz słodkie przekąski. Chcemy zjeść ich jak najwięcej, by nie brakowało nam ich podczas trwania Wielkiego Postu. W dawnej szlacheckiej Polsce najpopularniejszą zabawą w karnawale były kuligi, czyli przejażdżki saniami zaprzęgniętymi w konie, tańce oraz wesołe śpiewy, że na zapusty „nie chcą państwo kapusty; wolą sarny, jelenie i żubrowe pieczenie”. Tańce trwały do białego rana, czego echa przetrwały do dziś w znanej piosence „Jeszcze jeden mazur dzisiaj, choć poranek świta”. Oprócz mazura w modzie był polonez, młynek, hajduk i taniec świeczkowy. Karnawał był zabawą nie tylko dla szlachty, ale bawili się również mieszczanie i chłopi, organizując zapustowe spotkania w formie barwnych maskarad czyli pochodów, podczas których zakładano maski. Inną tradycją karnawałową były pochody przebierańców - turonia i zwierząt, którym towarzyszyli muzykanci „uzbrojeni” w tak oryginalne instrumenty jak mazanki, dudy i liry korbowe. Odwiedzali domostwa i odgrywali wesołe scenki z życia wsi lub o tematyce religijnej, co dawało przesłankę do otrzymania datków pieniężnych lub poczęstunku. Tak jak i kiedyś, bardzo ważnym dniem karnawału jest Tłusty Czwartek, którego obchody od wieków się nie zmieniły. W tym dniu zajadamy się pysznymi pączkami i faworkami, zwanymi inaczej chrustem.

Najsłynniejsze, kolorowe, pełne ciekawych aranżacji kostiumowych karnawały odbywały się w Rio de Janeiro oraz Wenecji. W popularnej stolicy zakochanych - Wenecji karnawał jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ bohaterami są tutaj goście w pięknie zdobionych maskach, będących jednocześnie głównym symbolem miasta. Prawdziwa maskarada rozpoczyna się pochodem przez główne punkty miasta, a uczestnicy prezentują ogromną gamę barwnych strojów. Dookoła roznosi się niesamowita atmosfera tajemniczości wraz z lekkim dreszczykiem emocji. Jednak największy i najbardziej widowiskowy karnawał odbywał się zawsze w Rio de Janeiro. Główną atrakcją jest pokaz szkół tańca latynoamerykańskiego - samby. Zapewne każdy z nas chciałby przeżyć taki brazylijski karnawał w rytmie słonecznego tańca, śpiewu i muzyki. Mamy nadzieję, że w następnym roku razem hucznie się zabawimy, tak jak na prawdziwy karnawał przystało!

Koordynator zespołu

Marek Pepłowski