Rok 2021, Rokiem Konstytucji 3 Maja

Data: 2021-05-01 • Kategoria: Ogólne informacje

Trzeci Maj
Maj - rocznica pięknych serc.
Maj - rocznica pięknych myśli.
Tym, co dawno przeminęli,
Tym, co się pojawili.

Choć przeminął dawny wiek,
dawne hasła się zmieniły.
Orzeł począł nowy bieg,
lecz z przeszłości czerpał siły.

Z tych w ciemności jasnych chwil,
kiedy miłość pobratała,
w jedną całość Polski stany.
Miłość ponad wszystko trwała.

Tym, co w Polsce dali myśl,
aby stworzyć cud majowy.
Cześć z oddaniem złóżmy dziś
przed pamiątką chyląc głowy. (R. Suchodolski)

W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo osłabiona, a walki wewnętrzne niszczyły kraj. Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegali zło i grożące Ojczyźnie niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to m.in. Stanisław August Poniatowski ( ostatni król Polski, główny autor Konstytucji 3 Maja), Hugo Kołłątaj ( współautor Konstytucji), Ignacy Potocki (redagował ostateczny kształt Konstytucji) i Stanisław Małachowski (marszałek Sejmu Czteroletniego). To Oni byli głównymi twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy oraz pierwsza w Europie i druga na świecie. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli oraz określa jego ustrój.
Ciekawe jak to wtedy było?
Był rok 1791. Wyobraźcie sobie ciepły wiosenny dzień. Wokół Zamku Królewskiego zebrały się tłumy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieć co dzieje się w Sali Sejmowej. Sejm obradował już cztery lata. Posłowie kochający Ojczyznę dążyli do zmian, które uratowałyby kraj przed upadkiem i utratą wolności. Do tego potrzebna była dobra i mądra konstytucja. W sejmie w obliczu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, tak posłowie prosili „ Mości Panowie! Panie Marszałku Sejmowy! Róbmy ustawę! Róbmy ją dzisiaj! Zaklinam was, najjaśniejsze stany, abyście raczyli tę Konstytucję przyjąć, Ciebie zaś, najjaśniejszy królu, proszę, abyś najpierw na jej przyjęcie wykonał obywatelską przysięgę, a my wszyscy za Twym pójdziemy przykładem.” Król Stanisław August kochający Ojczyznę tak odpowiedział wszystkim zebranym „ W imię Boga w Trójcy Świętego Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha Ojczyznę, niech idzie za nami do kościoła aby wykonać tam przysięgę”. I wtedy rozległo się – Wiwat Konstytucja! Wiwat Król! Wiwat wszystkie stany!.
Uchwalona Konstytucja 3 Maja zawierała postanowienia m.in. wprowadzenia trójpodziału władzy, ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, zniesienia wolnej elekcji, zniesienia liberum veto, ograniczenia samowoli magnatów, zniesienia poddaństwa chłopów, nadania mieszczaństwu prawa do nabywania ziemi i sprawowania urzędów w państwie.
Niestety Konstytucja obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy. Na dłużej nie pozwolił drugi rozbiór Polski w roku 1793. Miała ona jednak ogromne znaczenie. Wywołała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.
Oprócz tego była też dowodem na to, że mieszkańcy Rzeczpospolitej potrafią bez niczyjej pomocy zreformować swoje państwo czyli wprowadzić w nim zmiany. Od roku 1989 Święto Konstytucji 3 Maja znów jest świętem narodowym, a w tym roku obchodzimy 230. rocznicę jej uchwalenia. W dniu 27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021, Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Mając na uwadze potrzebę kształtowania postaw patriotycznych oraz poczucia tożsamości narodowej wykorzystując różnorodne źródła informacji wychowawcy Ośrodka przeprowadzili w dniu 29 kwietnia 2021 roku warsztaty edukacyjne, kształtujące tożsamość narodową młodego pokolenia pt. „Rok 2021, Rokiem Konstytucji 3 Maja”. Celem warsztatów było rozumienie ważnych wydarzeń w kraju oraz uczenie się utożsamiania z własnym krajem. W ramach warsztatów wychowankowie poznając dzieje i historię powstania Konstytucji 3 Maja zapoznali się z tekstami analizując następujące źródła: „Rozbiory Polski 1772-1793-1795”, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”, „Poradnik małego patrioty”, „Encyklopedia Polski dla najmłodszych”, planszę edukacyjną wydawnictwa Harmonia” oraz „Polska najpiękniejsze miasta”.
Efektem pozyskanych wiadomości było wykonanie gazetki tematycznej, która stanowi ekspozycję w holu korytarza oraz flag zamieszczonych w oknach naszego Ośrodka.


A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki , skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
żeś z tych łąk, co pachną miodem.


Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była.
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła. ( M. Konopnicka)

Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania w ramach warsztatów edukacyjnych „Rok 2021, Rokiem Konstytucji 3 Maja” podniosły świadomość wychowanków w zakresie kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych oraz utożsamiania się z historią własnego kraju.
Organizatorzy:
A. Rutkowska
A. Mościcki