Światowy Dzień Hasła! czyli o tym, jak tworzyć bezpieczne hasła

Data: 2024-05-10 • Kategoria: Ogólne informacje

Dzień Hasła to doskonała okazja, aby edukować uczniów na temat bezpieczeństwa w sieci. Korzystanie z różnych usług internetowych w tym bankowości, poczty elektronicznej, czy posiadanie konta w serwisach społecznościowych, może wiązać się z zagrożeniem wycieku danych czy informacji o nas, co w konsekwencji może prowadzić do kradzieży naszej tożsamości lub naszych środków finansowych. Istnieją różne sposoby, aby temu zapobiec, a jednym z najważniejszych jest zabezpieczenie swojego konta silnym hasłem.

Jak zatem stworzyć mocne i bezpieczne hasło, które w dodatku damy radę zapamiętać? O tym rozmawiali uczniowie na zajęciach w mijającym tygodniu. Podczas zajęć młodzież oglądała film, w którym programista opowiadał o roli tworzenia haseł w ochronie własnych danych oraz o różnych obszarach, w których są one wykorzystywane. Po filmie uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytania: Co łączy kłódkę z hasłem?, Po co tworzyć hasło?, Gdzie na co dzień potrzebne jest hasło? W ramach ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę uczniowie w specjalnych aplikacjach mogli sprawdzić siłę swoich hasła, zweryfikować czy nie zostały złamane i czy spełniają zasady tworzenia bezpiecznych haseł.

Przy tworzeniu haseł należy pamiętać o tym, aby nie używać jednego hasła do wielu kont. Taki sposób oczywiście jest bardzo wygodny, ale jest to zgubne. Jeżeli haker odgadnie hasło do jednego konta bez problemu dostanie się też do innych. Przy tworzeniu haseł kierujmy się zasadą, że jedno hasło = jedno konto.

Zespół ds. cyfrowego bezpieczeństwa