Światowy Dzień Kota

Data: 2022-02-17 • Kategoria: Ogólne informacje

Światowy Dzień Kota to jedno z najpopularniejszych nietypowych świąt w roku. Nic w tym dziwnego, ponieważ koty od lat są w czołówce najpopularniejszych zwierząt domowych. W kalendarzu nietypowych świąt Dzień Kota w Polsce funkcjonuje już od 2006 roku, a pomysłodawcą obchodów tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski. Idea obchodów Światowego Dnia Kota narodziła się we Włoszech w 1990 roku i trwa do dziś. Dzień ten ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka oraz niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.
Mimo że Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego, to niektóre kraje obchodzą je w innym terminie. Na przykład w Japonii jest to 22 lutego, w Rosji - 1 marca, w USA - 29 października, a Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia.

W Światowy Dzień Kota warto przypomnieć sobie, jakie jest pochodzenie kotów. Bezpośrednim przodkiem kota domowego jest kot nubijski, zwany również żbikiem afrykańskim. Gatunek ten zamieszkiwał pierwotnie dolinę Nilu, występując na terenie dzisiejszego Sudanu. Dzikie i płochliwe zwierzę zostało oswojone około 2500 lat p.n.e., a całkowite udomowienie nastąpiło ponad tysiąc lat później.
Czy wiesz, że...
-każdy koci nos jest inny, można to porównać do linii papilarnych u ludzi, każdy z nich jest unikalny i daje inny odcisk,
-przecięty kot przesypia prawie 2/3 swojego życia,
-koty nie rozpoznają słodkiego smaku,
-kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej niż ludzkie,
-koty pocą się przez poduszki łapek
-właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi.
Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że posiadanie kota w domu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Z okazji Światowego Dnia Kota wychowankowie SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku zorganizowali wystawkę fotograficzną „Pochwal się swoim pupilem”. Podzielili się również ciekawostkami i przygodami z życia swoich kotków.
Stwierdziliśmy, że koty, które z nami mieszkają, zapewniają towarzystwo, a kontakt z nimi poprawia nastrój i pozwala się wyciszyć. Kocie mruczenie rozluźnia atmosferę i działa relaksująco. Kot w domu to także świetny sposób, aby nauczyć przede wszystkim najmłodszych domowników odpowiedzialności, systematyczności i opieki. Zachęcamy do adopcji kotków, aby one również nie czuły się samotne.

Koordynatorzy akcji:
R. Olszewski
A. Rutkowska
W. Łątkowska
M. Olszewska