Światowy Dzień Seniora

Data: 2021-11-17 • Kategoria: Ogólne informacje

Każdy etap w życiu ma swój smak. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Młodość daje ogromne możliwości. To często czas beztroski, popełniania błędów, nauki i dużej aktywności. Wraz z wiekiem przychodzi doświadczenie, zmieniają się nasze priorytety. To, że się starzejemy nie oznacza jednak, że mamy przestać korzystać z życia. Bez względu na wiek wciąż wiele dobrego może się zdarzyć. Nadal możemy być aktywni, doświadczać nowych rzeczy, realizować nasze plany. Wiek nie może być wymówką. Czy jesteś młodszy czy starszy, uśmiechaj się, zachowuj otwartość umysłu, miej nieustanną ciekawość świata i ludzi. Dbaj o swoje zdrowie, pielęgnuj wartościowe relacje, niech zawsze towarzyszy Ci apetyt na życie. Bo wiek to tylko liczba.

Światowy Dzień Seniora obchodzony 14 listopada, to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku. Obchody Światowego Dnia Seniora to podejmowanie różnorodnych działań mających na celu zwrócenie uwagi na szeroko pojęty aspekt funkcjonowania osób starszych. To dobry moment do zachęcenia do integracji środowiska senioralnego oraz umacniania więzi międzypokoleniowej. Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie- mają za sobą pokaźny bagaż doświadczeń i wspomnień, którymi dzielą się z młodszym pokoleniem. Są to zarówno historie związane z ważnymi wydarzeniami społecznymi, ale i dziejami rodziny. Kto jak nie dziadek opowie wnukom o sukcesach dawnych sportowców, czy dobrych obyczajach, kto jak nie babcia przekaże kobietom wyjątkowe, nie do podrobienia przepisy kulinarne. Warto pamiętać, że seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Tak jak kiedyś opiekowali się swoimi dziećmi, tak dziś dbają o wnuków. Osiągnięcie wieku seniora jawi się, jako zwieńczenie jego wieloletniej pracy zawodowej, ale jest też czasem na spełnienie swoich marzeń i pasji. Dziś seniorzy potrafią obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i często żyją aktywniej, niż młody człowiek. Wielu z nich należy do Klubu Seniora lub Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie podejmują próby nauki języków obcych, uczestniczą w zajęciach ze śpiewu, tańca czy szycia. Chodzą na koncerty i wycieczki krajoznawcze.

Członkowie grupy projektowej „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną” podjęli działania mające na celu uwrażliwianie młodego pokolenia na uszanowanie potrzeb ludzi starszych, pogłębianie dialogu międzypokoleniowego, a także walkę z dyskryminacją ze względu na wiek.

Wychowankowie podczas zajęć dowiedzieli się, z jakimi problemami stykają się osoby starsze każdego dnia. W związku z postępującymi zmianami oraz częstym brakiem wsparcia osoby starsze doświadczają bolesnej samotności. Uświadomili sobie, że zamiast przejść obojętnie obok seniora, spróbowali wyciągnąć do niego pomocną dłoń, a do tego potrzebne jest zrozumienie, które pozwoli uświadomić młodym ludziom, że starość nie zawsze bywa sielska niejednokrotnie zabiera zdrowie i bliskich.
Wychowankowie chcąc budować i podtrzymywać więzi społeczne, własnoręcznie wykonali ozdobne laurki, wykorzystując przy tym szereg ciekawych technik zdobniczych. Na miarę swoich możliwości wykazali się niezwykłą kreatywnością, twórczym myśleniem i ogromnym zapałem do działania.

Wykonane laurki wraz z życzeniami zostały przekazane członkom Dziennego Domu "Senior-WIGOR" w Pułtusku podczas wspólnego spotkania.

Wychowankowie w nagrodę za swój gest otrzymali słodkie upominki i zaproszenie do kolejnych odwiedzin. Natomiast panie nauczycielki otrzymały własnoręcznie wykonane przez seniorów koszyczki z kwiatkami na pamiątkę ze spotkania.

Życzenia od dzieci i młodzieży ucieszyły seniorów, gdyż kontakt z młodym pokoleniem przynosi im dużo szczęścia, a młodzi od starszych mogą się naprawdę wiele nauczyć.

Udział w spotkaniu uświadomił wychowankom, że warto być osobą wrażliwą społecznie i angażować się w zaspokajanie potrzeb osób starszych, gdyż sprawiając komuś radość sami stajemy się bardziej szczęśliwymi i wartościowymi ludźmi.

Koordynatorzy projektu- Marta Kwiatkowska, Rafał Olszewski.
Osoby wspierające- Wioletta Łątkowska, Katarzyna Kurowska, Alina Rutkowska, Janusz Kurowski.