„Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną” – dbamy o higienę rąk

Data: 2021-10-11 • Kategoria: Ogólne informacje

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest podniesienie świadomości ludzi, na temat wpływu prawidłowego mycia rąk na zdrowie.

W tym dniu wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku wraz z opiekunami przystąpili do zadania #2 w ramach realizacji I Edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt.: „Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną” pod Patronatem Wydawnictwa Edukacyjnego „Kapelusz z Kwiatami”.
Wprowadzeniem do realizacji zadania było wysłuchanie piosenki dla dzieci pt: „Myję ręce ”- w wykonaniu zespołu Śpiewające Brzdące.

Następnie spotkanie uświetniła wizyta małpki Iwony, która przedstawiła program spotkania z modułu „Zdrowie” i zachęciła dzieci do aktywnego w nim uczestnictwa. Zadanie miało na celu podniesienie świadomości dzieci o wpływie prawidłowego mycia rąk na zdrowie.

Wychowankowie brali udział w doświadczeniu do wykonania, którego potrzebowali wody, pieprzu i mydła w płynie. Wszyscy przekonali się, że woda i mydło niszczą bakterie.

Poprzez fakt, że ręce są główną drogą przenoszenia chorób zakaźnych wychowankowie wzięli udział w kolejnym doświadczeniu. Omówiony został schemat mycia rąk, który został zastosowany również w praktyce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Dzięki doświadczeniu z farbą, dzieci nauczyły się jak prawidłowo myć ręce.

Wychowankowie wykonali liczne karty pracy w celu utrwalenia wiadomości przekazanych przez małpkę Iwonę. Na zakończenie warsztatów, dzieci z okazji Dnia Mycia Rąk wykonały prace plastyczne, które będą nie tylko dekoracją łazienek, ale także „przypominajką” o myciu rąk.

Warsztaty pod kierunkiem małpki Iwonki dostarczyły dzieciom wielu wrażeń oraz pokazały, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. Wychowankowie ochoczo przystąpili do wykonania zadania oraz szerzenia postawy prozdrowotnej, jaką jest budowanie świadomości na temat skutecznej ochrony przed chorobami. Najprostszą oraz najtańszą metodą w walce z rozprzestrzenianiem się bakterii, wirusów, drobnoustrojów i chorób czyhającymi na każdym kroku jest prozaiczna czynność mycia rąk. W dobie pandemii koronawirusa w szczególności powinniśmy dbać o czyste ręce jeszcze bardziej niż dotychczas.

Korzyści wynikające z realizacji zadania #2:
Zadanie było wykonywane w atmosferze akceptacji i zabawy, a także wpłynęło na podniesienie poziomu umiejętności zadbania o higienę, poprzez codzienne mycie rąk: zwłaszcza po pobycie w toalecie, po zabawie na podwórku, po kontakcie ze zwierzętami oraz po wytarciu nosa.
Praca w grupie wpłynęła pozytywnie na umiejętność zgodnej współpracy i współdziałania.
Uczestnicy projektu zapoznali się ze sposobami dbania o higienę rąk.
Poszerzyli zakres słownictwa w obszarze prozdrowotnym.

Obecność małpki Iwony była mobilizacją do działania.
Opiekunowie projektu: ·Koordynatorzy projektu- Marta Kwiatkowska, Rafał Olszewski.
Osoby wspierające- Alina Rutkowska, Wioletta Łątkowska, Katarzyna Kurowska, Janusz Kurowski.