Wycieczka zawodoznawcza do Domu Weselnego Natalia

Data: 2023-03-16 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

W dniu 16 marca uczniowie klasy III c PSSPdP uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Domu Weselnego Natalia w Lemanach koło Pniewa.

Celami tego wyjazdu było: poszerzenie wiedzy związanej z zawodami branży gastronomicznej, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy zawodowej, planowania przyszłości, poznania niezbędnych predyspozycji zawodowych do wykonywania pracy kelnera i kucharza, praktycznym poznaniu pracy w zakładzie zajmującym się organizacją okazjonalnych uroczystości,

Na początku spotkania uczestnicy zostali teoretycznie zapoznani z zasadami savoir-vivru przy stole oraz ogólnymi zasadami prawidłowego nakrywania stołu, rodzajami sztućców i naczyń do serwowania dań.

Bardzo ważną częścią tego spotkania były zajęcia warsztatowe, które polegały na praktycznym wykonywaniu zleconych zadań z przestrzeganiem poznanych zasad związanych, z profesjonalnym nakryciem stołu. Uczniowie pod czujnym okiem kelnerek: pani Kamili i pani Basi wykonywali zlecone zadania. Na podsumowanie części praktycznej uczniowie nakryli stół do dania obiadowego.

Po wykonaniu tego zadania uczestnicy zostali po królewsku ugoszczeni przez właścicielkę p. Anię Kachel. Przy tak pięknie nakrytym stole zasiedli uczniowie, którym podano zestaw obiadowy składający się z: przystawki, zupy, dania głównego, deseru oraz zimnych napoi Biesiada zakończyła się degustacją przepysznych ciast, do których serwowano gorące napoje.

Podczas obiadu uczniowie w praktyce wykazali się zdobytymi wiadomościami; jak należy zachować się przy stole, spożywać posiłek oraz korzystać z zastawy stołowej.

Ważnych elementem tych zajęć był udział p. Basi, która jest rodzicem jednej z uczennic oraz pracownikiem tego zakładu. Mama Agnieszki dzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym z uczestnikami spotkania.

Zajęcia zakończyły się przekazaniem podziękowań dla pani Anny Kachel właścicielki Domu Weselnego, a także dla pań: Kamili i Basi kelnerek, które prowadziły zajęcia warsztatowe. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały również do pani Basi, która jako mama wspierająca klasowe projekty, wspomagała również działania przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Zajęcia dostarczyły uczniom wielu miłych wrażeń, zaowocowały w nowe doznania smakowe wynikające z nietuzinkowych połączeń smaków, poszerzyły wiedzę o zawodach kelnerki i kucharki, przyniosły wiedzę o profesjonalnej obsłudze gości w lokalu oraz utrwaliły umiejętności z tym związane.

Taka forma zajęć pomaga w podejmowaniu ważnych decyzji związanych z przyszłą aktywnością zawodową uczniów.

Nauczyciele Mariola Żebrowska i Barbara Gorczyńska