Stolarz zawód z przyszłością

Data: 2021-06-02 • Kategoria: Ogólne informacje

Uczniowie klasy II b i III d Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w warsztatach z rodzicami. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną związaną z historią zawodu stolarza; poznali narzędzia jakie są niezbędne do obróbki drewna, podstawowe techniki oraz zasady pracy. Uczniowie obejrzeli filmiki związane z takimi technikami obróbki drewna jak: cięcie drewna, wygładzanie, trasowanie, szlifowanie, Obejrzeli zdjęcia z podstawowymi narzędziami stolarskimi: bruzdownice, szlifierki taśmowe, tarcze do drewna, szlifierki stołowe i inne.

Następnie p. Agnieszka Chodyna przybliżyła uczniom pracę na stanowisku stolarza w zakładzie produkującym meble. Mama Karoliny omówiła jakie predyspozycje zawodowe powinna posiadać osoba, która uczestniczy w cyklu produkcyjnym na wybranym odcinku pracy. Opowiedziała o szkoleniach dla pracowników oraz o możliwości przyuczenia do pracy w tej firmie. Zapoznała z kolekcją wyprodukowanych mebli przez firmę „Mardom”. Uczniowie mieli możliwość podczas prezentacji obejrzeć hale produkcyjne, magazyny.

Następnie uczniowie podczas zajęć praktycznych wykonywali prace w drewnie, niektórzy przygotowywali drewno do obróbki, inni wykonywali ozdobne obrazki z wykorzystaniem techniki pirografii.

Na zakończenie zajęć warsztatowych odbył się quiz związany z wiedzą o zawodzie stolarza, predyspozycjach zawodowych do wykonywania pracy, podstawowych technikach i narzędziach.

Teresa Kruszewska

Anna Kuczyńska

Mariola Żebrowska