Koło Ekologiczne „SZKOLNI PRZYJACIELE PRZYRODY

Data: 2021-03-02 • Kategoria:

“Zostaw Ziemię swoim następcom w stanie przynajmniej takim,w jakim ją zastałeś. Staraj się zostawić ją w lepszym. Zachowuj się jak dobry lekarz - nie szkodź.”

Konfucjusz

Od wielu lat w naszym Ośrodku nauczyciele i uczniowie prowadzą działania ekologiczne. Efektem tych działań są najwyższe miejsca w ogólnopolskich konkursach ekologicznych takich jak „Czysty las”, „Porządkujemy i odnawiamy lasy”, „Zaadoptuj kasztanowca”. Dbałość o własne środowisko, jest sprawą nas wszystkich. Już od najmłodszych lat człowiek jest związany z przyrodą, ma, więc wpływ na jej funkcjonowanie oraz jest od niej uzależniony. Rozbudzanie świadomości ekologicznej możliwe jest poprzez edukację i konkretne działania w tym zakresie. Dlatego prowadzenie zajęć kółka ekologicznego w naszej placówce wpłynie z pewnością na kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec środowiska przyrodniczego oraz odpowiedzialności za jego stan. Umożliwi uczniom poznanie czynników zagrażających przyrodzie.

Układając program do koła ekologicznego uwzględniłyśmy kontakt dzieci ze środowiskiem przyrodniczym poprzez wycieczki, trasy dydaktyczne, bezpośrednie obserwacje, programy multimedialne, działania praktyczne oraz gry i zabawy.

Główne cele działalności koła to:

- edukacja ekologiczna dzieci, czyli konkretne działania w środowisku i dla środowiska,
- kształtowanie umiejętności perspektywicznego myślenia wg zasady MYŚL GLOBALNIE DZIAŁAJ LOKALNIE,
- kształtowanie aktywnych postaw etycznych w stosunku do środowiska przyrodniczego.

Opiekunowie koła:

Beata Zaręba

Anna Matusiak

Anna Napiórkowska


Aktualności

W dniu 29.03.2022r odbył się szkolny konkurs z zakresu wiedzy ekologicznej pod hasłem „Jestem EKO – czyste powietrze”. Konkurs był dedykowany uczniom szkoły przysposabiającej do pracy. Głównym celem konkursu było ukazanie negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza oraz propagowanie idei proekologicznego stylu życia. W pierwszej części konkursu zawodnicy oglądali film, następnie przystąpili do rozwiązywania różnych zadań konkursowych.

Zdrowe odżywianie

W dniu 10 marca 2022 roku odbyły się zajęcia koła ekologicznego dotyczące zdrowego odżywiania. Uczniowie zostali zapoznani z produktami ekologicznymi, jak one powstają i czym się różnią od produktów ogólnie dostępnych. Młodzież dowiedziała się również w jaki sposób układać swój jadłospis by zapewniał on dzienną dawkę wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

W dniu 16 grudnia uczennice w trakcie zajęć koła ekologicznego "Szkolni przyjaciele przyrody" wykonali stroiki świąteczne.

W dniu 16 grudnia uczennice w trakcie zajęć koła ekologicznego "Szkolni przyjaciele przyrody" wykonali stroiki świąteczne. Swoje prace przekazali na konkurs i kiermasz na najpiękniejszą ozdobę świąteczną organizowany przez Panie katechetki. Opiekunowie koła: Anna Matusiak Anna Napiórkowska Beata Zaręba

Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja co roku obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku odbył się pod hasłem "Deklaruję - NIE PALĘ "

W lesie występuje wiele gatunków zwierząt

W lesie występuje wiele gatunków zwierząt. Są to dzikie zwierzęta, niebezpieczne dla człowieka - aby chronić swój dom mogą go zaatakować. Wśród tych zwierząt występują zarówno mięsożercy, jak i roślinożercy, duże zwierzęta, jak i te malutkie. Najczęściej spotykamy na drzewach, nie tylko w lasach, ale również w parkach, biegające wiewiórki - są małe, rude, zwinne i szybkie. Czasami tak szybko śmigną nam przed oczami, że nawet ich nie zauważymy. Kolejnym zwierzątkiem, które można spotkać nie tylko w lasach są jeże. Są to zwierzęta bardzo charakterystyczne, gdyż zamiast sierści mają na ciele igły. Gdy wyczują niebezpieczeństwo zamieniają się w kulkę z wystającymi, ostrymi igiełkami. W ten sposób mogą obronić się np. przed drapieżnikami, natomiast najczęściej są rozjeżdżane przez samochody i w ten sposób giną. Nasze prace plastyczne.

Zima to najpiękniejsza pora roku

Zima to najpiękniejsza pora roku. Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. Zimą wcześniej zapada zmrok i na niebie szybko pojawiają się gwiazdy. Magię zimowego klimatu podkreśla także skrzący się mróz. Zimowy krajobraz przedstawia także drzewa, które już bez liści pokryte są białym śniegiem. Na szybach pojawiają się wzory malowane przez mróz, a w powietrzu widać drobne, wirujące płatki śniegu. Oto kilka zdjęć uchwyconych przez naszych uczniów.

Jesień wokół nas

Jesień wokół nas! Jesień to taka dziwna, trochę sztucznie uczyniona pora roku, której przynależny latu początek zdecydowanie różni się od zimowego zakończenia. To taki period, w którym przyrodnicza rzeczywistość bardzo często koliduje z wyobrażeniami pokutującymi w ludzkiej świadomości.

Wspólnie obejrzeliśmy multimedialny film o pracy leśnika

Wspólnie obejrzeliśmy multimedialny film o pracy leśnika. Barwna prelekcja leśnika, po raz kolejny zachwyciła naszych uczniów. To on- przyjaciel przyrody żyjący i pracujący z pasją – zwracał szczególną uwagę na właściwe zachowanie w lasach i konieczność ich ochrony. Zachęcał uczniów do obserwacji przyrody, fotografowania i poszukiwania informacji w dostępnych źródłach wiedzy.

Dziś na zajęciach wykonaliśmy karmik dla ptaków

Zima, nawet stosunkowo łagodna sprawia, że ptakom niezwykle trudno jest zdobyć pożywienie. Zbudowanie w ogrodzie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią karmę, pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi nam ich obserwację. Przyjazną stołówkę możemy stworzyć samodzielnie. Dziś na zajęciach wykonaliśmy karmik dla ptaków.

Wiosenne prace

Kiedy  wiosenne słońce coraz mocniej przygrzewa, ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. Pierwsze cieplejsze dni to także sygnał dla nas, że przyszedł czas rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. Spędzamy dużo czasu w swoich domach, dlatego zachęcamy Was do prac w ogrodzie.

22 kwietnia 2020roku -Ogólnoświatowy Dzień Ziemi pod hasłem "Działanie na rzecz klimatu”

Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku. Organizatorzy zaangażowani w obchody tego dnia pochodzą z ponad 190 krajów na całym świecie i skupieni są w organizacji Earth Day Network z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wtedy to zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, które zajęły się popularyzującą ekologii.

PLAN KOŁA EKOLOGICZNEGO na rok szkolny 2019/2020

Celem programu jest kształtowanie przekonań u uczniów, że stan środowiska zależy od działalności człowieka oraz ukazanie uczniom możliwości wpływania na zmiany w najbliższym otoczeniu. Realizowanie jest możliwe poprzez kształtowanie postawy proekologicznej już od najmłodszych lat, ze szczególnym ukierunkowaniem właśnie na środowisko lokalne.