23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data: 2022-04-23 • Kategoria: Ogólne informacje

Czytanie pobudza nasz umysł, rozszerza słownictwo i rozwija wyobraźnię.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 r. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku. W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt, zaś 24 czerwca 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada w sobotę, więc nasi uczniowie obchodzili go już dzisiaj. W dzisiejszych czasach dostęp do książki jest bardzo ułatwiony - możemy korzystać z księgarń internetowych a także z czytników książek elektronicznych czyli urządzeń przeznaczonych do wyświetlania i dogodnego odczytywania tekstów zapisanych w formie cyfrowej np. e-booków. Coraz więcej bibliotek posiada też katalogi on-line, w których możemy sprawdzić dostępność książki.

Podczas warsztatów młodzież miała okazję zdobywać informacje na temat elementów składowych książki, etapów przygotowania książki do druku oraz rekordów Guinessa w świecie książek. Dowiedzieli się dlaczego warto czytać książki oraz czym jest i jak działa prawo autorskie, rozwiązywali interaktywne quizy korzystając z aplikacji genially. Wspólnie obejrzeli różne rodzaje książek oraz wysłuchali opowiadania w wykonaniu swojego kolegi. Na koniec warsztatów uczniowie wykonali zakładki do książek, które samodzielnie zalaminowali aby służyły im na długie lata.

Nauczyciele:

Marta Tetwejer

Olga Sepełowska