DAR SERCA DLA PODOPIECZNYCH STOWARZYSZENIA ,,SERDECZNA DŁOŃ”

Data: 2020-12-22 • Kategoria: Ogólne informacje

,,Nie ominę cię! Wyciągam pomocną dłoń,

by dodać ci otuchy i sprawić,

że znowu uwierzysz, poczujesz, zechcesz…”

/autor nieznany/

Już wkrótce nasze serca przeniknie radość Świąt Bożego Narodzenia. Większości z nas kojarzą się one z błogim czasem przebywania w rodzinnym gronie. Jednak nie każdy ma szczęście spędzać Święta z najbliższymi ciesząc się domowym ciepłem. W naszym środowisku lokalnym spotykamy osoby starsze, samotne, zagubione życiowo, doświadczone chorobami czy uzależnieniami, które z różnych przyczyn nie mogą być ze swoimi krewnymi. Mowa tu o podopiecznych Stowarzyszenia ,,Serdeczna Dłoń” z Pokrzywnicy. Choć na co dzień mają zabezpieczone miejsce pobytu, opiekę i zaspokojone potrzeby życiowe to jednak wielu z nich odczuwa w głębi serca samotność i pragnienie bliskości oraz życzliwej uwagi ze strony drugiego człowieka. Ci ludzie chcą czuć się ważni i wartościowi, mimo tego, że zostali pokrzywdzeni przez los. Nie wolno nam o tych poszkodowanych osobach zapominać i należy je szanować. Dlatego też wychowankowie naszego Ośrodka postanowili podzielić się z podopiecznymi Stowarzyszenia ,,Serdeczna Dłoń” świąteczną radością. Z pomocą wychowawców przygotowali stroiki bożonarodzeniowe. Wykazali się przy tym kreatywnością, ale przede wszystkich w wykonanie tych prac plastycznych włożyli wiele serca. Efektowne ozdoby przekazane zostały na ręce pani prezes Stowarzyszenia wraz ze świątecznymi życzeniami.

Podjęta inicjatywa przyczyniła się do kształtowania u dzieci i młodzieży SOSW postawy empatii, altruizmu, otwartości, poszanowania i tolerancji dla innych w poczuciu więzi ze środowiskiem lokalnym. Ponadto wychowankowie Ośrodka poprzez wykonywanie ozdób świątecznych w praktyczny sposób rozwijali swoje zainteresowania i uzdolnienia artystyczne, a także poznawali specyfikę rzemiosła rękodzielnika przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Wpajanie młodemu pokoleniu wymienionych umiejętności, wartości i zachowań z pewnością pozytywnie zaprocentuje w ich przyszłym życiu osobistym, zawodowym i społecznym.

Przed nadchodzącymi świętami życzymy wszystkim, aby odnaleźli prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Niech przyjście na świat Bożej Dzieciny rozpali w sercu każdego człowieka pragnienie czynienia dobra nie tylko w okresie świątecznym, ale również przez cały rok.

Organizatorzy: Agnieszka Ciuśniak, Grażyna Pieńkosz, Monika Górska, Renata Kasińska, Katarzyna Kurowska, Ilona Pierzchała, Edyta Nowalińska