Sukces pułtuskiej „ISKRY” w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy

Data: 2021-08-29 • Kategoria:

Sukces pułtuskiej „ISKRY” w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy

W dniach 22- 26 sierpnia 2014r.odbyły się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy.

Głównym celem igrzysk była popularyzacja sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w kraju i integracja ze społeczeństwem oraz popularyzacja nowych dyscyplin sportowych tj. golf i judo, programów Olimpiad Specjalnych tj. Program Rodzinny, Program Zdrowi Sportowcy, Program- Dołącz do nas i Wioska Olimpiad Specjalnych.

Podczas igrzysk zawodnicy brali udział w następujących dyscyplinach: lekka atletyka, gimnastyka, piłka nożna, trójbój siłowy, tenis ziemny, kolarstwo, pływanie i tenis stołowy.

W zawodach wzięło udział tysiąc niepełnosprawnych sportowców. W organizację i przebieg igrzysk zaangażowanych było około 2,5 tysiąca osób, w tym trenerów, sędziów, wolontariuszy oraz obsługa zawodów.

W igrzyskach uczestniczyła także reprezentacja Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, która liczyła 60 osób. Wśród licznej grupy 47 zawodników były również dwie zawodniczki z klubu „ISKRA” działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. A. Karłowicz w Pułtusku. Monika Przybysz i Natalia Sitkiewicz wraz z trenerem Anną Kuczyńską. Natalia wystartowała w dwóch konkurencjach lekkoatletycznych: w biegu na 400m i w skoku w dal z rozbiegu. Monika udział wzięła w rozgrywkach w tenisa stołowego – gra pojedyncza. Po bardzo emocjonujących zmaganiach sportowych nasze zawodniczki wywalczyły medale. Natalia zdobyła srebrny medal w skoku w dal z rozbiegu, a Monika wywalczyła medal złoty w swojej dyscyplinie - tenis stołowy.

Pomimo, że w Olimpiadach Specjalnych najważniejsze jest uczestnictwo, to warto zawsze walczyć o złoty medal. Zajęcie pierwszego miejsca na ogólnopolskich zawodach otwiera przed zawodnikami możliwość wyjazdu na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Los Angeles w 2015r. Udział w Światowych Letnich Igrzyskach jest możliwy tylko w drodze losowania spośród złotych medalistów. Losowanie do Reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles 2015 odbyło się dnia 31.08.2014r. W poczet zawodników rezerwowych, w dyscyplinie sportowej - tenis stołowy, została wylosowana nasza zawodniczka Monika Przybysz. Wszelkie formalności z naszej strony zostały dopełnione. Teraz już tylko czekamy i śledzimy dalszy przebieg wydarzeń w związku z powołaną reprezentacją sportowców na Światowe Letnie Igrzyska w Los Angeles. Oczywiście wszystkim zawodnikom ze składu podstawowego życzymy, by mogli uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu sportowym, ale rozbudzona w nas nadzieja na udział naszej zawodniczki pozostaje…

Opiekun:

Anna Kuczyńska