Code Week 2017

Data: 2017-10-22 • Kategoria: Ogólne informacje

Code Week EU, czyli Europejski Tydzień Kodowania to coroczne święto wszystkiego, co związane z kodowaniem, programowaniem, myśleniem logicznym i algorytmicznym. W tym roku Code Week był znacznie dłuższy i trwał od 7 do 22 października.

Celem Tygodnia Kodowania było upowszechnianie nauki programowania i pokazanie, że kodowaniem może zająć się każdy. Głównym partnerem polskich obchodów tego wydarzenia są Mistrzowie Kodowania.

Nasi uczniowie również podjęli wyzwanie Tygodnia Kodowania. W tym czasie uczniowie uczestniczyli w niezwykłych zajęciach pt. „Kodowanie nie tylko na dywanie, czyli oswajamy programowanie”.

Uczniowie na początku programowali metodą offline, czyli bez użycia komputera. Warsztaty miały na celu pokazanie, że nie trzeba być informatykiem, aby zrozumieć podstawy kodowania. Młodzież próbowała wskazać właściwą drogę do celu, zakodować swoje imię, a także poznała różne gry, które uczą logicznego myślenia, układali wieżę z kubków według określonych kodów. Następnie przy użyciu kodów, rozwiązywała zadania logiczne związane z kodowaniem znaków, liczb czy też określonych wyrazów. Uczniowie zmierzyli się z ćwiczeniem w ramach kodowania, które polegało na tym, aby pokolorować obrazek zgodnie z kodem.

Młodzież programowała również w aplikacjach do nauki programowania tworząc dla siebie na wzajem labirynty z wybranych elementów w taki sposób by postać ominęła przeszkody, zdobyła klucz i dotarła do końca otwierając skarbiec. Kombinacje poleceń: skręć w prawo, w lewo, idź do góry, do dołu, wymagały od młodzieży przewidywania oraz logicznego myślenia. Utrudnieniem było omijanie przeszkód, a także układanie trasy.

Uczniowie podczas zajęć poprzez zabawę poznali podstawy kodowania oraz rozwijali kompetencje informatyczne, przekonując się iż do nauki kodowania nie zawsze potrzebny jest komputer, czasami wystarczy plansza w kratkę i kolorowe karteczki. Nauka, zabawa i emocje gwarantowane.

Za swoje działania nasza placówka otrzymała CERTYFIKAT potwierdzający udział inicjatywie w Cood Week Polska.

Zajęcia zorganizowały i przeprowadziły:

Olga Sepełowska

Marta Tetwejer