Koncert niepodległościowy

Data: 2021-11-15 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji,
języka czy samego krajobrazu ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu (...)
Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka,
jest też wielkim obowiązkiem.”
Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”

Wychowanie patriotyczne i obywatelskie zawsze pełniło bardzo ważną rolę w polskim szkolnictwie. Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej. W celu przybliżenia historii dotyczącej odzyskania niepodległości przez Polskę została zorganizowana 14 listopada wycieczka do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, gdzie odbył się koncert niepodległościowy ,,Jeszcze Polska nie zginęła - kobiecym głosem o Niepodległości”.

Prowadzący spotkanie nadmienił, że pieśni patriotyczne zawsze były nieodłącznym elementem obchodów ważnych świąt państwowych. Stanowią one rodzaj kroniki, która rejestruje wszystkie najważniejsze i najbardziej podniosłe wydarzenia z przeszłości, mające kluczowe znaczenie dla kraju i obywateli. Historia Polski pełna jest dramatycznych i bolesnych momentów, które często znajdowały wyraz właśnie w pieśniach.

Podczas spotkania aktorka i wokalistki zaprezentowały utwory patriotyczne m.in. ,,Wojenko, wojenko”, ,,O mój rozmarynie”, ,,My pierwsza brygada”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Przybyli ułani pod okienko” oraz ,,Legiony ”.Wykonawczynie zachęcały uczestników do wspólnego śpiewu. Podczas koncertu została również przybliżona postać Józefa Piłsudskiego, który odegrał kluczową rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pieśni były przeplatane fragmentami patriotycznych wierszy. Całość uświetniła muzyka fortepianowa, akordeon, gitara i ukulele.

Dodatkową atrakcją wyjazdu był spacer na pobliski Rynek z Ratuszem w centrum Serocka oraz zdjęcia z wizerunkiem drewnianych figur.

Pieśni patriotyczne pozwoliły naszym wychowankom przybliżyć historię naszego kraju, wzmocnić poczucie tożsamości narodowej i przywiązanie do tradycji narodowych.

Organizatorzy: Agnieszka Ciuśniak, Grażyna Pieńkosz, Edyta Nowalińska