Miesiąc Bezpiecznego Internetu

Data: 2024-03-04 • Kategoria: Ogólne informacje

Bezpieczeństwo w wirtualnym świecie to priorytet, o realizację którego szczególnie dbamy przez cały rok szkolny. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy w odmienny sposób niż dotychczas - bezpieczeństwu w sieci poświęciliśmy cały miesiąc.

Na początek 6 lutego uczniowie częstowali całą społeczność naszej placówki kruchymi ciasteczkami skrywającymi niespodziankę. Znajdująca się w środku karteczka kryła zasadę bezpiecznego korzystania z Internetu. Ciasteczka, choć małe, przyniosły z sobą dużą dawkę radości i tajemniczości, przypominając wszystkim o obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.

8 lutego odbył się Bal Karnawałowy, podczas przerw w zabawie wszyscy mogli skorzystać z fotograficznej ścianki promującej bezpieczne korzystanie z Internetu.

Przez cały miesiąc nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach online organizowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Młodsi uczniowie szkoły podstawowej wraz z przedszkolakami uczestniczyli w lekcjach online z serii: „Sieciaki: Poznaj bezpieczny Internet; Internet bez przesady oraz Pięć zasad bezpieczeństwa”, prowadzonych przez autora książek „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. - Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci.

Starsi uczniowie uczestniczyli w lekcjach, na których dowiedzieli się czym jest cyfrowy ślad i jak można ograniczyć „ślady”, które zostawiamy w Internecie. Uczniowie poznali zagrożenia w mediach społecznościowych, zasady bezpiecznego publikowania w Internecie czy reagowania na hejt.

Dzięki zajęciom młodzież wie, że należy uważać na to, co zamieszczamy w Internecie - że informacje wrzucone do Internetu zostają tam na zawsze. Im więcej informacji prywatnych o sobie umieścimy, tym łatwiej może ktoś te informacje wykorzystać i zmienić. Musimy pamiętać, że w trudnej sytuacji należy poprosić rodziców lub opiekunów o pomoc.

W ramach obchodów #bezpiecznyinternet #DBI zaprosiliśmy uczniów do udziału w ogólnoszkolnym konkursie „Bezpiecznie w wirtualnym świecie”. Zadaniem uczestników było wykonanie dwustronnej zakładki do książki. Uczniowie wykazali się pomysłowością oraz zaprezentowali swoje umiejętności w różnorodnych technikach plastycznych. W dniu 04 marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Wkrótce zaprezentujemy laureatów konkursu.

.Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli oraz dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.i

Zespół ds. cyfrowego bezpieczeństwa