Światowy Dzień Recyklingu

Data: 2022-03-18 • Kategoria: Ogólne informacje

Ochrona przyrody to już nie tylko potrzeba, ale konieczność. Za sprawą szybkiego rozwoju cywilizacji środowisko naturalne ulega postępującej degradacji. W wyścigu po dobra materialne często zapominamy o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt. Zasypujemy świat tonami śmieci, bezmyślnie niszczymy to, co niezbędne do życia: powietrze, lasy, wodę i glebę. Jesteśmy częścią przyrody, niszcząc środowisko naturalne niszczymy nas samych. Nasza Ziemia woła o ratunek. Każdy z nas może jej pomóc, a przy tym pomóc również sobie i przyszłym pokoleniom.

Istotnym problemem na Ziemi jest rosnąca w szybkim tempie ilość odpadów i śmieci. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę jak ważne jest ich prawidłowe segregowanie, składowanie, utylizacja i recykling. Proces prowadzenia oddziaływań ekologicznych jest trudny, ale konieczny. Dlatego ważne jest, aby uwrażliwiać dzieci i młodzież na problem ochrony środowiska i uzmysławiać im, że przyroda sama sobie nie poradzi z rosnącą w zastraszającym tempie ilością zanieczyszczeń. Należy jej w tym pomóc poprzez rozsądne korzystanie z jej naturalnych zasobów oraz segregowanie i racjonalne zagospodarowanie surowców wtórnych.

W dniu 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu, którego główną ideą jest promowanie troski o planetę. Również Członkowie grupy projektowej ,,Szlachetnie i zdrowo z małpką Iwoną” nie pozostali obojętni wobec tego niezwykłego dnia. Podjęli działania mające na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na ochronę środowiska poprzez recykling, który jest ratunkiem dla naszej planety.

Sposób realizacji zadania został pomyślany jako cykl spotkań o charakterze warsztatowym odbywających się na terenie Ośrodka oraz wyjść terenowych celem ćwiczenia praktycznego podejścia do zagadnień związanych z ochroną przyrody.

Realizacja zadania odbywała się zespołowo lub z podziałem na grupy, z zastosowaniem ciekawych środków dydaktycznych, które interesowały, aktywizowały wychowanków oraz inspirowały ich do działania. Były to: programy multimedialne, plansze edukacyjne, gry i zabawy dydaktyczne, praca z użyciem komputera i Internetu, filmy edukacyjne, wycieczki, literatura tematyczna, itp.

Udział w realizacji zadania uzmysłowił wychowankom Ośrodka, że wykorzystywanie odpadów w obiegu wtórnym jest korzystne dla środowiska. W ten sposób oszczędzamy wiele zasobów naturalnych tj.: drzewa, ropę, piasek, węgiel i wodę. Poza tym zaoszczędzone zostają ogromne ilości energii, zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery, a każda szklana butelka, puszka aluminiowa, kartonowe czy plastikowe pudełko oddane do recyklingu oznacza mniej odpadów na wysypisku śmieci. Ponadto uczestnicy zadania lepiej potrafią dbać o środowisko naturalne. Szczególną uwagę zwrócono na codzienne szczegółowe segregowanie odpadów. W celu zachęcenia do promowania postaw proekologicznych uczestnicy projektu wraz z małpką Iwonką przekazali wychowankom Ośrodka z każdej grupy wychowawczej materiały edukacyjne dotyczące tematyki związanej z prawidłowym segregowaniem odpadów, a co za tym idzie przyczynili się do ochrony środowiska naturalnego.

Zwieńczeniem zajęć było wspólne wykonanie plakatu informacyjnego dla wychowanków grup wychowawczych dotyczącego Dnia Recyklingu, którego nowe motto brzmi „upcykling, redukcja i ponowne wykorzystanie przedmiotów”.

Opiekunowie projektu:
Koordynatorzy projektu- Marta Kwiatkowska, Rafał Olszewski.

Osoby wspierające- Wioletta Łątkowska, Katarzyna Kurowska, Alina Rutkowska, Janusz Kurowski.