W zakładzie stolarskim

Data: 2022-03-21 • Kategoria: Ogólne informacje

W związku z obchodami Dnia Stolarza, który przypada 19 marca, w dniu św. Józefa patrona tego zawodu, wychowankowie SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku postanowili odwiedzić zakład stolarski p. Wojciecha. Wychowankowie poznali potrzebne maszyny oraz poszczególne etapy obróbki drewna aż do efektu końcowego.
Stolarze, czyli rzemieślnicy zajmują się produkcją z drewna mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Typowa produkcja zakładu stolarskiego obejmuje też elementy stolarki budowlanej, na które składają się drzwi, okna, schody. W zakładzie stolarskim wykonuje się także galanterię drewnianą: listewki, listwy, parapety, podłogi, boazerię. Pracownicy stolarni nie poprzestają jednak na klasycznych usługach, do swojej oferty włączają również profesjonalną renowację mebli. Dzięki ciekawym opowieściom p. Wojciecha wiemy, że praca w zakładzie stolarskim wymaga nie tylko znajomości zagadnień obróbki drewna, ale także dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich, jakości, właściwości i przeznaczenia. Istotnym jest też umiejętne stosowanie różnego rodzaju połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych). Stolarz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne. Musi także umieć dopasować różne rodzaje drewna, oraz elementy łączące w postaci kleju, gwoździ, stalowych śrub, a także znać się na konserwacji i impregnacji drewna oraz jego oklejaniu. Oprócz oferty wyrobów z drewna, stolarnie mogą w pełni wykorzystywać także wszelkie odpady, powstałe przy produkcji. W rezultacie mogą one sprzedawać trociny dla gryzoni oraz trociny wędzarnicze (czyste, selekcjonowane - bez domieszek innych gatunków). W sezonie grzewczym zaś można tam zamówić drewno opałowe.
Wizyta w zakładzie stolarskim umożliwiła wychowankom, którzy planują swoją przyszłość zawodową poznać zawód i czynności zawodowe stolarza, a także określić swoje preferencje i możliwości. Należy również pamiętać, że praca w zakładzie stolarskim wymaga szczególnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.
Dziękujemy p. Wojciechowi za życzliwe przyjęcie i przekazanie wiedzy dotyczącej zawodu stolarza.

Organizatorzy:
A. Rutkowska, W. Łątkowska, R. Olszewski.