Z wizytą w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Data: 2019-10-17 • Kategoria: Wycieczki, turnusy

W dniu 17 października 2019 roku uczniowie klasy III d PSSP d P zwiedzali Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Główne cele wycieczki to: rozbudzanie indywidualnych zainteresowań uczniów historią, kulturą i tradycją własnego kraju, rozwijanie wiedzy o Ojczyźnie, rozbudzanie postawy poznawczej wobec świata zewnętrznego i szacunku do tradycji i kultury, kształcenie umiejętności formułowania opinii, ocen i sądów w oparciu o własne kryteria artystyczne, wyrabianie umiejętności wnikliwej i wrażliwej obserwacji dzieł sztuki architektonicznej, rozwój wrażliwości młodzieży na odmienność kulturową, etniczną i religijną, krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur, kreowanie pozytywnych wzorców społecznych. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wystawy czasowej "Gdynia - Tel Awiw", której ideą była wspólna charakterystyczna, modernistyczna architektura. Spoiwem okazała się także wspólna, polsko-żydowsko historia. Oba miasta powstały w tym samym czasie, jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury.

Następnie uczniowie zwiedzali Stałą Wystawę. Interaktywna ekspozycja składająca się z ośmiu tematycznych galerii, prezentująca chronologicznie tysiąc lat historii polskich Żydów na tle najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Pierwsza wystawa to Las – znajdująca się w tej galerii artystyczna instalacja poprzez legendy i opowieści o pierwszych przybyszach żydowskich na ziemiach polskich. Pozostałe Galerie to: Pierwsze spotkania, Paradisus Iudaeorum, Miasteczko Wyzwania nowoczesności, Na żydowskiej ulicy, Zagłada, Powojnie. Wystawa stała pokazuje, że historia polskich Żydów stanowi integralną część historii Polski. Wystawa nie koncentruje swego przekazu na Holokauście, lecz przedstawia wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.

Wystawa wywarła wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki, ponieważ oddziałuje przez słowo, obraz i dźwięk. Zawiera 170 oryginalnych przedmiotów oraz 200 replik, modeli i faksymile, a także nagrania audio, zdjęcia, filmy i animacje komputerowe. Umieszczonych jest około 200 stanowisk multimedialnych.

Poznaliśmy wspólne, od ponad 1000 lat, dzieje Żydów i Polaków. Dowiedzieliśmy się, ile zła przyniosła mowa nienawiści skierowana do ludności żydowskiej. Bez słów nie byłoby czynów, które doprowadziły do zagłady milionów ludzi i całkowicie zmieniły naszą wspólną historię.

Na pamiątkę pobytu w Muzeum POLIN uczniowie wykonali monety według własnego pomysłu ze swoim imieniem oraz z wybraną symboliką. Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość wydrukowania dawną techniką wybranych zabytków Warszawy.

Organizatorzy: Teresa Kruszewska, Mariola Żebrowska