II KURS DOSKONALĄCY DLA NAUCZYCIELI Z FUNDUSZY UNIJNYCH

Data: 2017-11-26 • Kategoria: Projekty unijne

W dniach 18 i 25 listopada 2017r. grupa 13 nauczycieli SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku uczestniczyła w kursie doskonalącym nt. ,,Wykorzystanie narzędzi TIK oraz cyfrowych programów i aplikacji w nauczaniu przedmiotowym". Kurs odbył się na terenie Ośrodka w ramach realizacji przez SOSW projektu pt. ,,MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „EDUKACJA dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Kurs prowadzony był przez p. Macieja Matusiaka - przedstawiciela Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Mławie i obejmował 14 godzin szkoleniowych (3 godz. - wykłady; 11 godz. - ćwiczenia/warsztaty). Nauczyciele doskonalili umiejętności i kompetencje zawodowe w zakresie korzystania z narzędzi TIK zakupionych do placówki oraz włączania narzędzi TIK do nauczania przedmiotowego. Omówione zostały następujące zagadnienia: obsługa urządzeń cyfrowych oraz sprzętu informatycznego, w tym mobilnego, zakupionego do SOSW w ramach wsparcia EFS; wykorzystanie narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym, w tym wykorzystanie cyfrowych programów i aplikacji wspomagających nauczanie oraz dydaktycznych serwisów internetowych, również w trakcie zajęć z uczniami z niepełnosprawnościami oraz w kształceniu informatycznym; nowe metody kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych; edukacja w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz bezpiecznego korzystania ze sprzętu komputerowego lub innych mobilnych narzędzi mających funkcję komputera; wykorzystanie zasobów dydaktycznych dostępnych w Internecie (e-podręczniki, e-portale); administracja wewnętrzną infrastrukturą sieciowo-usługową (komputerową i bezprzewodową). Treści szkolenia dla nauczycieli podzielone były na 4 moduły:

  • I - Obsługa urządzeń multimedialnych;
  • II - Wykorzystanie narzędzi cyfrowych w nauczaniu przedmiotowym;
  • III - Nowoczesne metody kształcenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych;
  • IV - Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Podczas kursu doskonalącego zastosowane zostały następujące metody i formy pracy: wykład połączony z prezentacją multimedialną, warsztaty, ćwiczenia indywidualne, zespołowe i grupowe. Uczestnicy kursu korzystali z materiałów dydaktycznych zgodnych z tematyką szkolenia oraz z literatury przedmiotu, tj. Netografia www.tib.sk/pl, www.baltie.net, www.baltie.pl; Soukup B. ,,Nauka programowania zamiast przedmiotu informatyka w szkołach podstawowych" [w:] Człowiek - media - Edukacja. Red. naukowa: J. Morbitzer, D. Morańska, E. Musiał. Wydawca: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.; Podstawa programowa z informatyki.

Nauczyciele otrzymali materiały szkoleniowe, które z pewnością okażą się pomocne w codziennej pracy z uczniami podczas realizacji zagadnień będących przedmiotem szkolenia. Elementem podsumowującym kurs doskonalący była ankieta ewaluacyjna ,,Tarcza strzelecka" dla uczestników szkolenia. Jej wyniki wskazały, iż program kursu był zgodny z oczekiwaniami uczestników, zastosowane metody i formy pracy aktywizowały i sprzyjały twórczej pracy nauczycieli, a organizacja szkolenia w pełni odpowiadała potrzebom jego uczestników. Nauczyciele uczestniczący w kursie doskonalącym skorzystali z cateringu (przerwa kawowa i obiad) oraz otrzymali zaświadczenia potwierdzające ukończenie tej formy szkolenia. Dzięki realizacji w/w projektu ze środków unijnych nauczyciele SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku podnieśli własne kompetencje pedagogiczne. Zdobytą wiedzę będą wykorzystywali w praktyce szkolnej, co przyczyni się do podniesienia poziomu świadczonych usług edukacyjnych w aspekcie kształcenia uczniów w obszarze tematycznym, którego dotyczyło szkolenie.

Monika Górska

Koordynator projektu