Warsztaty gastronomiczne - „W krainie smaku”

Data: 2018-09-19 • Kategoria: Projekty unijne

Od 19 września 2018r. druga grupa uczniów uczestniczy w warsztatach gastronomicznych „W krainie smaku” w ramach realizacji Projektu pt. „MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Zajęcia warsztatowe odbywają się w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo i będą trwały do grudnia 2018r. Na realizację warsztatów kulinarnych „W krainie smaku” w projekcie dla drugiej grupy przewidziane łącznie 16 godzin dydaktycznych.

Wsparciem w ramach realizacji projektu objęta została 6 osobowa grupa uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku. Plan warsztatów zgodny jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w trakcie zajęć rozwijają kompetencje kluczowe oraz kształtują postawy/umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, tj. kompetencje matematyczne, przyrodnicze, ICT, kreatywność, przedsiębiorczość, innowacyjność, praca w zespole. W trakcie zajęć uczniowie rozwijają zainteresowania sztuką kulinarną, przygotowaniem potraw i ich wyeksponowaniem. Podczas zajęć aranżowane są sytuacje dające uczniom możliwość prezentowania i wdrażania własnych pomysłów kulinarnych i dekoracyjnych.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną zasoby dydaktyczne Ośrodka zakupione w ramach projektu oraz wcześniej posiadane, narzędzia, sprzęty wchodzące w skład wyposażenia Pracowni Gospodarstwa Domowego oraz pracowni komputerowej. W trakcie realizacji warsztatów wykorzystane zostaną również zasoby środowiska lokalnego - współpraca z zakładami pracy, punktami usługowymi, przedsiębiorcami i Powiatowym Urzędem Pracy.

Podczas zajęć wykorzystane będą pozytywnie zwalidowane produkty projektów innowacyjnych zrealizowanych w latach 2007-2013 w ramach POKL: 3/POKL/8.1.1: Profesjonalny Nauczyciel; 7/POKL/9.6/2009 Jestem dorosły chcę pracować.

W ramach zajęć zostaną wykorzystane e-podręczniki bądź e-zasoby/e-materiały dydaktyczne stworzone dzięki środkom EFS w latach 2007-2013 i 2014-2020, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej: Codzienne wybory – co kupić, jak kupować? – scenariusze lekcji; Sprzedaj się z wdziękiem, czyli piszemy CV i list motywacyjny; Jak być skutecznym na rynku pracy – scenariusz zajęć.

W tracie zajęć stosowane są różnorodne metody i formy pracy, m.in. metody oparte na obserwacji, na słowie, na praktycznym działaniu, doświadczeniach oraz metody aktywizujące, gry i zabawy integracyjne. Zajęcia są realizowane w formie: indywidualnej, grupowej, zespołowej w warunkach klasowych, jak i w terenie.

ZAKRES TEMATYCZNY ZAJĘĆ:

  1. Owoce pod chmurką – deser z bitą śmietaną i owocami.
  2. Słodkości z pieca – pieczone jabłka z konfiturą i migdałami.
  3. Przygotowujemy smaczne i kolorowe kanapki.
  4. Dbamy o środowisko i jesteśmy przyjaciółmi przyrody- segregacja odpadów.
  5. Koktajl i kefir mleczno- owocowy: odmierzanie składników.
  6. Od jedzenia zależy nasze zdrowie- zapoznanie z piramidą żywienia.
  7. Zdrowy styl odżywiania i jego znaczenie dla organizmu.
  8. Planujemy przedświąteczne zakupy- sporządzanie listy zakupów, mierzenie, ważenie, liczenie pieniędzy, obliczanie wartości kupowanego towaru, odliczanie konkretnej kwoty pieniędzy.
  9. Zapach świąt - pieczemy pierniki.
  10. Dekoracja pierników świątecznych.
  11. Przystawki i przekąski: szaszłyki owocowe i warzywne.
  12. Sekrety eleganckiego stołu – dekoracja stołu i dobre maniery przy stole.
  13. Witaminy zimą –miseczka z pomarańczy na sałatkę owocową.
  14. Menu wigilijne – zajęcia z wykorzystaniem komputera i Internetu.
  15. Sztuczki cukierników - pieczemy ptysie.
  16. Gotowanie z wyobraźnią – projektowanie mojej książki kucharskiej, posługiwanie się edytorem tekstu i grafiki.

OSOBY I INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE REALIZACJĘ ZAJĘĆ:

Nauczyciele i wychowawcy SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku

Rodzice uczniów/wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku

Powiatowy Urząd pracy w Pułtusku.

Uczniowie chętnie, z widocznym zaangażowaniem uczestniczą w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach projektu. Poszerzają swoją wiedzę, wykorzystując ją w praktycznym działaniu. Czerpią wiele satysfakcji, zdobywają nowe doświadczenia oraz umacniają wiarę we własne siły i możliwości.

Małgorzata Bandurska

nauczyciel SOSW

im. Anny Karłowicz w Pułtusku