WARSZTATY GASTRONOMICZNE „W KRAINIE SMAKU”

Data: 2018-01-09 • Kategoria: Projekty unijne

Od 9 stycznia 2018r. pierwsza grupa uczniów uczestniczy w warsztatach gastronomicznych „W krainie smaku” w ramach realizacji Projektu pt. „MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)„ Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Warsztaty odbywają się w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo i potrwają do maja 2018r. Na realizację warsztatów kulinarnych „W krainie smaku” w projekcie dla pierwszej grupy przewidziane zostało 16 godzin dydaktycznych. Wsparciem w ramach realizacji projektu objęta została grupa 6 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym z Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej z klasami dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Specjalnego i Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Plan warsztatów zgodny jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w trakcie zajęć rozwijają kompetencje kluczowe oraz kształtują postawy/umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, tj. kompetencje matematyczne, przyrodnicze, ICT, kreatywność, przedsiębiorczość, innowacyjność, praca w zespole. W trakcie zajęć aranżowane są sytuacje dające uczniom możliwość jak najpełniejszego udziału, wyzwalające ich aktywność, powodujące zaangażowanie oraz rozbudzające zainteresowania.

Podczas zajęć wykorzystane zostaną zasoby dydaktyczne Ośrodka zakupione w ramach projektu oraz wcześniej posiadane, narzędzia, sprzęty wchodzące w skład wyposażenia Pracowni Gospodarstwa Domowego oraz pracowni komputerowej. W trakcie realizacji warsztatów wykorzystane zostaną również zasoby środowiska lokalnego - współpraca z zakładami pracy, punktami usługowymi, przedsiębiorcami i Powiatowym Urzędem Pracy.

Podczas zajęć wykorzystane będą pozytywnie zwalidowane produkty projektów innowacyjnych zrealizowanych w latach 2007-2013 w ramach POKL: 3/POKL/8.1.1: Model zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach zajęć zostaną wykorzystane e-podręczniki bądź e-zasoby/e-materiały dydaktyczne stworzone dzięki środkom EFS w latach 2007-2013 i 2014-2020, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej: Codzienne wybory, – co kupić, jak kupować? – scenariusze lekcji; Sprzedaj się z wdziękiem, czyli piszemy CV i list motywacyjny; Jak być skutecznym na rynku pracy – scenariusz zajęć.

W tracie zajęć stosowane są różnorodne metody i formy pracy, m.in. metody oparte na obserwacji, na słowie, na praktycznym działaniu, doświadczeniach oraz metody aktywizujące, gry i zabawy integracyjne. Zajęcia są realizowane w formie: indywidualnej, grupowej, zespołowej w warunkach klasowych, jak i w terenie.

ZAKRES TEMATYCZNY ZAJĘĆ:

  • Idziemy na zakupy – posługiwanie się małymi sumami pieniędzy.
  • Koktajl mleczno – owocowy – odmierzanie składników.
  • Moja książka kucharska – posługiwanie się edytorem tekstu i grafiki, tworzenie ilustrowanych przepisów kulinarnych.
  • Szanujemy środowisko, w którym żyjemy – odpowiednia segregacja odpadów.
  • Jem smacznie i zdrowo – zapoznanie z piramidą żywienia.
  • Poznanie zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu.
  • Robimy przedświąteczne zakupy- mierzenie, ważenie, liczenie pieniędzy, obliczanie wartości kupowanego towaru.
  • Kulinarne zajęcia praktyczne – surówki i sałatki.
  • Nakrywanie i sposoby dekorowania stołu.
  • Składniki pokarmowe – czy wiesz, co jesz?
  • Przygotowujemy wiosenne kanapki.
  • Dekorowanie wypieków – zajęcia z wykorzystaniem komputera.
  • Pieczemy babeczki czekoladowe.
  • Składniki pokarmowe – czy wiesz co jesz?
  • Letnie smaki – deser truskawkowy.
  • Z wizytą w sklepie – posługiwanie się monetami i banknotami.

OSOBY I INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE REALIZACJĘ ZAJĘĆ

Nauczyciele i wychowawcy SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Rodzice uczniów/wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Powiatowy Urząd pracy w Pułtusku.

Uczniowie chętnie, z widocznym zaangażowaniem uczestniczą w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach projektu. Nieustannie chłoną wiedzę, wykorzystują ją w praktycznym działaniu, w codziennej aktywności szkolnej i pozaszkolnej. Czerpią z tego dużo satysfakcji i podnoszą poziom własnych wyników nauczania. Aktywne uczestnictwo w warsztatach z pewnością wzbogaci osobowość uczniów czyniąc ich bardziej spełnionymi pod względem ich zainteresowań i uzdolnień.

Martyna Madeja – nauczyciel SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku