WARSZTATY MAŁYCH FORM DEKORACYJNYCH I UŻYTKOWYCH „ COŚ Z NICZEGO”. DRUGA GRUPA

Data: 2018-09-18 • Kategoria: Projekty unijne

Od 18 września 2018r druga grupa uczniów uczestniczy w warsztatach małych form dekoracyjnych i użytkowych „ Coś z niczego”.w ramach realizacji Projektu pt.„MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO- WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU”współfinansowanego z Europejskiego funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej x „EDUKACJA DLA ROZWOJU REGIONU. Działanie 10.01 „ EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA”Poddziałanie 10.01.01 „ EDUKACJA OGÓLNA ( w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020.

Od IX- XII 2018r. druga grupa uczniów będzie uczestniczyła w warsztatach małych form dekoracyjnych i użytkowych „ Coś z niczego”. Dla drugiej grupy przewidziano łącznie 16 godzin dydaktycznych.

Wsparciem w ramach realizacji projektu objęta została grupa 6 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z klasy Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Plan warsztatów zgodny jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w trakcie warsztatów wykonują prace ręczne mające walory kształcące, wychowawcze i praktyczne. Zajęcia będą rozwijały umiejętności manualne oraz kreatywność ucznia, pokazujące sposoby wykonania różnych prac prostymi sposobami ,przyzwyczajając do wysiłku, wytrwałości oraz znajdując zastosowanie w codziennym życiu.

Podczas zajęć aranżowane są sytuacje dające uczniom możliwość jak najpełniejszego w nich udziału, rozwijając myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną, powodujące zaangażowani oraz rozbudzające zainteresowania.

Podczas warsztatów wykorzystane zostaną zasoby dydaktyczne Ośrodka zakupione w ramach projektu oraz wcześniej posiadane narzędzia, sprzęty wchodzące w skład wyposażenia klaso-pracowni, artykuły plastyczne.

Wykorzystywane są również pozytywnie zwalidowane produkty projektów innowacyjnych zrealizowanych w latach 2007-2013 w ramach POKL: 3/POLK/8.1.1/2/2011 PROFESJONALNY NAUCZYCIEL, POKL/7.2.2./PI/IA/11 PI-PWP EDU AUTYZM

W ramach zajęć wykorzystane są również e-podręczniki bądź e-zasoby/e-materiały dydaktyczne stworzone dzięki środkom EFS w latach 2007-2013 i 2014-2020, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej :Jak powstaje mydło – scenariusz zajęć . W trakcie zajęć stosowane są różnorodne metody i formy pracy, m.in. metody oparte na obserwacji, na słowie, na praktycznym działaniu oraz metody aktywizujące, gry i zabawy integracyjne. Zajęcia są realizowane w warunkach klasowych w formie: indywidualnej, grupowej, zespołowej.

Zakres tematyczny zajęć:

Ramka na wakacyjne zdjęcie.

Akwarium – artystyczny recykling.

Krajobraz w jesiennej szacie – zabawa z kolorem.

Dla nauczyciela – papierowe kartki.

Na straganie – pacynki z rękawiczek

Zapoznanie z techniką decupage – przygotowanie

Zdobienie metodą decoupage

Nasza flaga - praca z komputerem.

Podstawy Quillingu.

Ozdoby wykonane metodą quillingu.

Malowanie mydłem – zabawy.

Ulubieniec domu

Nadchodzą święta- odlewy gipsowe.

Upominek na Mikołajki - ozdabianie ceramiki.

Bombki bożonarodzeniowe.

Kartki świąteczne zdobione metodą embrossingu.

OSOBY I INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE REALIZACJĘ ZAJĘĆ:

Nauczyciele i wychowawcy SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku

Rodzice uczniów/wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku

Uczniowie chętnie, z widocznym zaangażowaniem uczestniczą w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach projektu. Rozwijają pomysłowość i wyobraźnię twórczą , wykorzystując różnorodne materiały plastyczne do własnych kreacji. Nieustanie chłoną nową wiedzę i czerpią z tego dużo satysfakcji. Aktywne uczestnictwo w warsztatach z pewnością wzbogaci osobowość uczniów pod względem ich zainteresowań i uzdolnień.

Anna Szczesna

nauczyciel SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku