Warsztaty stylizacji wnętrz ,,Czysto i pomysłowo, czyli mieszkaj w zgodzie ze sobą”

Data: 2018-01-10 • Kategoria: Projekty unijne

Od 10 stycznia 2018r. pierwsza grupa uczniów uczestniczy w warsztatach stylizacji wnętrz „Czysto i pomysłowo, czyli mieszkaj w zgodzie ze sobą”, w ramach realizacji Projektu pt. ,,MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA
I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZW PUŁTUSKU” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „EDUKACJA dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Zajęcia odbywają się w wymiarze 1 godziny lekcyjnej tygodniowo i potrwają do maja 2018r. Na warsztaty ze stylizacji wnętrz dla pierwszej grupy w projekcie przewidziano 16 godzin dydaktycznych. Wsparciem w ramach realizacji projektu objęta została grupa 6 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z klas Publicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Plan warsztatów zgodny jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w trakcie zajęć wykonują prace ręczne mające walory dydaktyczne, wychowawcze i praktyczne. Posiadają zainteresowania i uzdolnienia w zakresie stylizacji i aranżacji wnętrz oraz przestrzeni użytkowych, które stanowią odpowiednią bazę do kształcenia kompetencji kluczowych oraz postaw/umiejętności, które są pożądane na rynku pracy (kompetencje matematyczne, przyrodnicze, ICT, praca zespołowa, kreatywność). W trakcie zajęć aranżowane są sytuacje dające uczniom możliwość jak najpełniejszego w nich udziału, rozwijając myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną, powodujące zaangażowanie oraz rozbudzające zainteresowania.

Podczas warsztatów wykorzystywane są zasoby dydaktyczne Ośrodka zakupione w ramach projektu oraz wcześniej posiadane, m.in. narzędzia, sprzęty wchodzące w skład wyposażenia klaso-pracowni, artykuły plastyczne. Wykorzystywane są również pozytywnie zwalidowane produkty projektów innowacyjnych zrealizowanych w latach 2007- 2013 w ramach POKL: 3/POKL/8.1.1: Model zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach zajęć są wykorzystywane e-podręczniki i e-zasoby/e-materiały dydaktyczne stworzone dzięki środkom EFS
w latach 2007-2013 i 2014-2020, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej: Codzienne wybory – co kupić, jak kupować? – scenariusze lekcji. W trakcie zajęć stosowane są różnorodne metody i formy pracy, m.in. metody oparte na obserwacji, na słowie, na praktycznym działaniu, doświadczeniach oraz metody aktywizujące. Warsztaty są realizowane w formie indywidualnej, grupowej, zespołowej, zarówno w warunkach klasowych.

ZAKRES TEMATYCZNY ZAJĘĆ:

  • Zapoznanie ze sprzętem ręcznym w codziennych pracach porządkowych. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące na zajęciach.
  • Zapoznanie z różnymi rodzajami, przeznaczeniem i sposobami stosowania środków zmywających i czyszczących.
  • Zapoznanie z zasadami segregacji śmieci i odpadów. Nauka segregowania odpadów. Zapoznanie z pojęciem recyklingu, ekologii i ochrony środowiska.
  • Projektowanie wzorów tapet – stemplowanie, zdobienie klejem i brokatem.
  • Wykonanie okolicznościowych kart wielkanocnych techniką scrapbooking i embossing. Zastosowanie urządzenia Sizzix Big Shot.
  • Zapoznanie z zasadami projektowania i technikami wykonywania dekoracji okolicznościowych w domu, np. stroiki, ozdoby. Wykonanie wielkanocnego stroika.
  • Praktyczne zapoznanie z narzędziami i przyborami do szycia ręcznego oraz sposobami posługiwania się nimi. Wykonanie wyrobów użytkowych: poszewki na poduszkę.
  • Praktyczne zapoznanie z narzędziami i przyborami do szycia ręcznego oraz sposobami posługiwania się nimi. Wykonanie wyrobów dekoracyjnych – kolorowe serduszka.
  • Projektowanie wnętrz pomieszczeń użytkowych za pomocą programu komputerowego do aranżacji wnętrz.
  • Kwiaty doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu. Aranżacja pomieszczeń zielenią.
  • Czyszczenie i pielęgnacja dywanów chodnikowych i różnego rodzaju wykładzin podłogowych i posadzek.
  • Dekorowanie przedmiotów użytkowych – wazon na kwiaty.
  • Czyszczenie i konserwacja mebli drewnianych, drewnopodobnych i tapicerowanych.
  • Dekorowanie i aranżacja wnętrz – wykonanie ozdobnych ramek na zdjęcia.
  • Doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się sprzętem mechanicznym i ręcznym przy wykonaniu codziennych i okresowych prac porządkowych.

OSOBY I INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE REALIZACJĘ ZAJĘĆ:

Nauczyciele i wychowawcy SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Rodzice uczniów/wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Uczniowie chętnie, z widocznym zaangażowaniem uczestniczą w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach projektu. Rozwijają pomysłowość i podejmują twórcze działania, rozumieją potrzebę estetycznego i ergonomicznego urządzania pomieszczeń oraz wykonują proste prace porządkowe w domu i w jego obejściu.

Aktywne uczestnictwo w warsztatach z pewnością wzbogaci osobowość uczniów czyniąc ich bardziej spełnionymi pod względem ich zainteresowań i uzdolnień.

Chrzanowska Ewelina

nauczyciel SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku