Zajęcia pozalekcyjne z technologii informacyjno- komunikacyjnej „Bezpieczny uczeń w cyfrowym świecie"

Data: 2017-10-04 • Kategoria: Projekty unijne

Od 04 października 2017r. odbywają się zajęcia pozalekcyjne z TIK w ramach realizacji Projektu pt. ,,MYŚL KREATYWNIE. DZIAŁAJ AKTYWNIE. PROGRAM PODNOSZENIA EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA I ROZWOJU SPOŁECZNO-ZAWODOWEGO UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI; PODNOSZENIE KOMPETENCJI PEDAGOGICZNYCH NAUCZYCIELI SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. ANNY KARŁOWICZ W PUŁTUSKU” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „EDUKACJA dla ROZWOJU REGIONU” Działanie 10.01 „EDUKACJA OGÓLNA I PRZEDSZKOLNA” Poddziałanie 10.01.01 „EDUKACJA OGÓLNA (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Zajęcia odbywają się w wymiarze 1 lub 2 godzin lekcyjnych tygodniowo i potrwają do czerwca 2018r. Łącznie na realizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla pierwszej grupy „Bezpieczny uczeń w cyfrowym świecie” w projekcie przewidziano 32 godzin dydaktycznych. Wsparciem w ramach realizacji projektu objęta została grupa 7 uczniów (I grupa) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z klas Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej z klasami dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Program zajęć „Bezpieczny uczeń w Świecie cyfrowym” kładzie duży nacisk na edukację z zakresu bezpiecznego i świadomego wykorzystywania Internetu do zdobywania wiedzy, przy jednoczesnej znajomości zagrożeń płynących z niewłaściwego stosowania tego nowoczesnego narzędzia. W obliczu dynamicznego postępu techniki młodzież powinna posiadać podstawową wiedzę na temat Internetu, jego możliwości oraz potencjalnych zagrożeń. Powinni wiedzieć, gdzie szukać pomocy, czy też informacji w przypadku, gdy jakaś sytuacja budzi ich niepokój.

Plan zajęć pozalekcyjnych zgodny jest z podstawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie w trakcie zajęć rozwijają kompetencje kluczowe oraz kształtują postawy/ umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, tj. kompetencje ICT, pracę zespołową, kreatywność. W trakcie zajęć aranżowane są sytuacje dające uczniom możliwość jak najpełniejszego w nich udziału, wyzwalające ich aktywność, powodujące zaangażowanie oraz rozbudzające zainteresowania.

W ramach zajęć wykorzystywane są zasoby dydaktyczne Ośrodka zakupione w ramach projektu oraz wcześniej posiadane, m.in. narzędzia, sprzęty wchodzące w skład wyposażenia pracowni komputerowej. Wykorzystywane są również pozytywnie zwalidowane produkty projektów innowacyjnych w tym: e-podręczniki, e-zasoby/ e-materiały dydaktyczne stworzone dzięki środkom EFS w latach 2007-2013 i 2014-2020, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tracie zajęć stosowane są różnorodne metody i formy pracy, m.in. metody oparte na obserwacji, na słowie, na praktycznym działaniu oraz metody aktywizujące. Zajęcia są realizowane w formie: indywidualnej, grupowej, zespołowej w warunkach klasowych.

Zakres bloków tematycznych zajęć:

  1. Nabycie podstawowych umiejętności korzystania z TIK.
  2. Tworzenie tekstów na różne okazje.
  3. Wyszukiwanie, gromadzenie, przetwarzanie informacji z różnych źródeł.
  4. Komunikowanie się z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.
  5. Korzystanie z portali edukacyjnych - edukacja przez zabawę.
  6. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Osoby i instytucje wspierające realizację zajęć:

Nauczyciele i wychowawcy SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Rodzice uczniów/wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku.

Nabyta wiedza TIK ułatwi uczniom funkcjonowanie społeczne, pomoże sprostać wymogom współczesnej cywilizacji, otworzy drogę na rynek pracy. Kompetencje cyfrowe uczniów będą aktywnie wykorzystywane do nauki a w przyszłości do aktywnego poszukiwania pracy (śledzenie, zamieszczanie, odpowiadanie na ogłoszenia); działalności zarobkowej (kupowanie, sprzedaż przez Internet.). Uczniowie będą bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.

Olga Sepełowska

nauczyciel SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku