Kucharz zawód na topie

Data: 2022-05-12 • Kategoria: Ogólne informacje

W dniu 12 maja 2022r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas IIIa, II+IIIa, IIIc, IIId PSSPdP pod hasłem: „Kucharz - zawód na topie”, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pogłębiamy wiedzę, nabywamy czynności zawodowe w wybranych zawodach”.

Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę związaną z tym zawodem w oparciu o filmy edukacyjne, zaproszonych gości, rekwizyty w postaci sprzętów i urządzeń kuchennych oraz artykuły spożywcze z wybranych działów. Hasłem do rozpoczęcia zajęć było rozwiązanie zagadki związanej z omawianym zawodem. Pierwszym filmem edukacyjnym był film „Praca kucharza, dla uczniów o specjalnych potrzebach” Na podstawie obejrzanego filmu uczniowie opracowali plansze edukacyjne na temat: „Czynności zawodowe w kuchni podczas przyrządzania potraw”, „Czynności porządkowe w kuchni”, „Przybory i akcesoria kuchenne”, „Urządzenia kuchenne i sprzęt AGD”. Na podstawie zdobytych i wypracowanych materiałach został przeprowadzony test na znajomość czynności zawodowych kucharza za pomocą kwestionariusza prawda/fałsz.

Dzięki pani Agnieszce, która przygotowała profesjonalny strój, uczniowie poznali dress code kucharzy, który ma odpowiadać wymogom zawodu, ponieważ praca w kuchni łączy się z ciągłym kontaktem z żywnością, dlatego odzież musi być dopasowana do wymogów i przepisów BHP.

Następne filmy przybliżyły tematykę związaną z predyspozycjami do wykonywania tego zawodu, ścieżką edukacyjną, rozwojem zawodowym oraz formami przyszłego zatrudnienia; na warunkach ogólnych lub z posiadanym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Spotkanie uświetniły osoby, pracujące na co dzień w tym zawodzie: pani Ela i pani Ula, które są zawodowymi kucharkami i pracują w Ośrodku. Panie opowiedziały o swojej karierze zawodowej oraz o poszczególnych stanowiskach pracy w kuchni, które przechodzi każdy pracownik. Zaproszone panie jednocześnie sprawują opiekę nad praktykantami z naszej szkoły, którzy przygotowują się do zdobycia uprawnień do pracy w zawodzie kucharza. Panie opowiedziały również odnośnie zajęć praktycznych i zadaniach, które wykonują praktykanci. Podczas wypowiedzi zawodowców zostały poruszone wymogi sanitarno-epidemiologiczne, które obowiązują zarówno pracowników kuchni, jak i osoby odbywające praktyki.

Na podstawie tych informacji uczniowie dokonali podsumowania kto może pracować w tej profesji, a dla kogo ten zawód jest nieosiągalny.

Na podstawie kolejnego filmu uczniowie dowiedzieli się, co jeszcze jest ważne oprócz technicznego przygotowania do wykonywania tej profesji czyli o: pasji, kreatywności, zdolnościach manualnych, umiejętności pracy w stresie, doskonałej organizacji pracy o ponadprzeciętnie rozwiniętym zmysłu smaku.

Chętni uczniowie zgłosili się do Testu smaku, który polegał na odgadnięciu artykuły spożywczego podczas degustacji z zasłoniętymi oczami. Test wykazał, jak trudno dla niektórych rozpoznać te artkuły, które nie są im obce, a jednocześnie wskazał, którzy uczniowie w przyszłości mogą wykonywać ten zawód.

Zajęcia okazały się ważne dla wielu uczniów, świadczyły o tym pytania podczas spotkania, jak i po jego zakończeniu.

Na ile, zajęcia zachęciły do podjęcia zdobycia kwalifikacji w zawodzie i późniejszej pracy, dowiemy się w przyszłym roku szkolnym.

Nauczyciele Agnieszka Franczak, Mariola Żebrowska, Barbara Gorczyńska, Żaneta Tkaczyk, Anna Kuczyńska, Ewa Ciok, Anna Matusiak, Beata Zaręba